سولفات چیست و آیا وجود آن در لوازم بهداشتی مضر است؟
سولفات چیست و آیا وجود آن در لوازم بهداشتی مضر است؟

اگر تازگی ها شامپو یا مایع شستشوی بدن خریداری کرده اید ، به احتمال زیاد متوجه افزایش محصولات تبلیغاتی برچسب های “بدون سولفات” شده اید. یا شاید شما از دوستان خود برای استفاده از شامپو های بدون سولفات توصیه هایی شنیده اید . اما واقعاً چه حقایقی در مورد سولفات وجود دارد و آیا قطعاً باید از مصرف آنها خودداری کنید؟ سولفات ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که تولید کنندگان بهداشتی از آنها به عنوان مواد پاک کننده یا کف کننده استفاده می کنند. بسیاری از محصولات خانگی مانند پاک کننده ها ، خمیر دندان و شامپوها حاوی سولفات هستند.

برخی از افراد نگران وجود سولفات در محصولات پاک کننده و شامپوها هستند. زمانی که افراد به درستی و در مقادیر طبیعی از آنها استفاده کنند، سولفات ها عموما بی خطرند. با این حال ، ممکن است برخی از افراد نسبت به محصولات خاص حساسیت بیشتری داشته باشند و مواردی پیش می آید که فرد باید از مصرف سولفات ها خودداری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سولفات‌ها و اینکه چرا اکثر محصولات حاوی این مواد هستند و چه کسانی باید از آنها اجتناب کنند ، به مطالعه این مقاله ادامه بدهید.

 

سولفات چیست؟

 

سولفات ها چه موادی هستند؟

سولفات‌ها نوعی مواد شیمیایی به نام سورفاکتانت هستند که نقش مهمی در اثر بخشی شامپوها دارند. سورفاکتانت ها کشش سطحی مایعی را کم می کنندکه اینکار باعث می شود مایعات راحتتر با آب مخلوط شوند . متداول ترین سولفات‌های موجود در شامپوهای فروشگاهی شامل سدیم لوریل  سولفات ، سدیم لوره‌سولفات و آمونیوم لوریت سولفات می باشند. سایر محصولات ممکن است حاوی تغییرات جزئی این ترکیبات باشند. این نوع سولفات‌ها واقعی نیستند ، اما همان نقش اصلی را بازی می کنند.

آیا سولفات ها خطرناک هستند؟

یک نکته منفی وجود سولفات در شامپو این است که این مواد ممکن است با تمیز کردن بیش از حد پوست سر باعث از بین بردن لایه های رویی آن شوند. سولفات ها به یک شامپو کمک می کنند تا چربی و کثیفی موها را از بین ببرد. با این حال ، موها برای سالم ماندن باید کمی از رطوبت و چربی طبیعی خود را حفظ کنند. این مواد ممکن است رطوبت مو را از بین ببرند و مو را خشک و ناسالم کنند. همچنین ممکن است پوست سر را خشک و مستعد تحریک کنند. گذشته از اثرات احتمالی خشک شدن ، استفاده صحیح از سولفات‌ها برای سلامتی فرد خطر کمی دارد.

یکی از شایعات رایج پیرامون ین ماده این است که آنها باعث سرطان می شوند در صورتی که ، هیچ مدرک علمی برای تایید این ادعا یا اینکه سولفات ها به سلامتی آسیب می رسانند ، وجود ندارد .در صورت بلعیدن این ماده ، لوریل‌سولفات سدیم ممکن است خطرات جزئی مانند تحریک چشم ، تحریک پوست و مسمومیت کلی را به همراه داشته باشد.

چه کسی باید از مصرف سولفات ها خودداری کند؟

در بیشتر موارد ، اثرات سولفات ها خفیف است و بسیاری از افراد از شامپوهای حاوی سولفات بهره مند می شوند. برای افرادی که موهایشان چرب یا دارای شوره است، شامپوهای حاوی این ماده تنها محصولاتی هستند که موهای آنها را به طور موثر تمیز می کنند. اما ، برخی از افراد باید از مصرف سولفات‌ها اجتناب کرده و گزینه های بدون سولفات را انتخاب کنند. این افراد عبارتند از:

 • افرادی که دارای پوست یا بیماری های پوستی حساس هستند:
  فردی با پوست سر حساس یا موی حساس ممکن است اثرات خشکی شدیدی را از سولفات ها تجربه کند. کسانی که بیماری پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس دارند و از شامپوی حاوی سولفات استفاده می کنند ، ممکن است پس از استفاده دچار خارش ، قرمزی و ترک پوست سر خود شوند. این افراد می توانند از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنند.
 • افرادی که موهای خشک و وز دارند:
  افرادی که به طور طبیعی موهای خشک ، موج دار یا وز دارند بهتر است از مصرف سولفات ها خودداری کنند. سولفات ها به دلیل افزایش اصطکاک ناشی از سلب روغن های طبیعی و رطوبت ، می توانند باعث خشکی و وز شدن مو شوند.
 • افرادی که موهای رنگ شده و شیمیایی دارند:
  افرادی که موهای خود را رنگ می کنند یا مرتباً آن را صاف یا فر می کنند ، بهتر است بخواهند از مصرف سولفات ها اجتناب کنند ، زیرا عملکرد این ماده می تواند به مو آسیب برساند. یافتن راه هایی برای جلوگیری از ایجاد هرگونه استرس یا خشکی مو می تواند به سلامت این افراد کمک کند. شامپوی حاوی سولفات همچنین باعث از بین بردن رنگ شیمیایی مورد استفاده در مو می شود.

در حال کلی در صورت داشتن علائم ذیل باید با پزشک خود مشورت کنید:

 • سرخی
 • جوش
 • تورم (التهاب)
 • خارش
 • کهیر

 

چه کسانی باید از مصرف سولفات خودداری کنند؟

 

شامپوهای بدون سولفات

افرادی با پوست و موی حساس که با استفاده از شامپوهای سولفاته با عوارض جانبی روبرو می شوند ممکن است بخواهند محصولات بدون سولفات را امتحان کنند تا ببینند علائم آنها همچنان پابرجاست یا برطرف می شود. با وجود این که انواع شامپوهای بدون سولفات در بازار موجود است ، توجه به این نکته مهم است که بسیاری از این محصولات هنوز حاوی ترکیبات شیمیایی مشابه سولفات ها هستند. افرادی که دارای پوست و موی حساس هستند باید به دنبال طبیعی ترین گزینه های بدون سولفات باشند تا از بروز عوارض جانبی آن جلوگیری کنند.

شامپوهای فاقد سولفات ممکن است در ابتدا احساس متفاوتی داشته باشند. ایجاد کف به مدت طولانی تری طول می کشد و ممکن است افراد مجبور شوند مقدار بیشتری از شامپو را برای تمیز کردن کامل موهای خود استفاده کنند. همچنین برای شستشوی این شامپوها ممکن است از آب اضافی استفاده شود. با این حال ، شامپوهای بدون سولفات به طور کلی موها را به همان اندازه موادی که حاوی این ماده هستند ، تمیز می کنند.

 

 

شامپو های بدون سولفات

 

نکات مهم برای موهای آسیب دیده

 • موهای خود را فقط به دفعات مورد نیاز بشویید
 • موهای چرب معمولاً به صورت روزانه باید تمیز شوند. اما شستن موهای خشک برای چندین بار در هفته کافیست. استفاده از شامپو به طور مکرر می تواند چربی طبیعی موهای شما را از بین برده و باعث خشک تر شدن آن بشود.
 • مطمئن شوید شامپوی شما متناسب با نوع موهای شما باشد.
  استفاده از شامپو های نا مناسب و عدم استفاده صحیح از آن باعث آسیب‌دیدگی موها و پوست سر می‌گردد. انتخاب شامپوی متناسب با مو و پوست سرتان یک موضوع ضروریست.
 • استفاده از نرم کننده را فراموش نکنید!
  شستن موها باعث از بین رفتن چربی و آلودگی اضافی می شود ، اما شست و شوی زیاد می تواند چربی های مفید و طبیعی پوست را از بین ببرد. برای همین باید از یک نرم کننده خوب استفاده کرده تا شادابی پوست خود را حفظ کنید.
 • از وسایل گرمایشی مو کم تر استفاده کنید.
  استفاده روزانه از سشوار ، فر یا اتو مو ، می تواند به رشته موهای شما آسیب می رساند. هنگام سشوار زدن از درجه متوسط باد گرم استفاده کنید.

 

نکات مهم در استفاده از سولفات برای مو

 

نتیجه گیری

در بیشتر موارد ، سولفات موجود در شامپوها بی خطر هستند. آنها به شامپو کمک می کنند تا کثیفی و چربی از مو پاک شود. برای افرادی که مو و پوست حساس دارند ، شامپوهای حاوی این ماده ممکن است برخی از عوارض جانبی خفیف مانند خشکی ، شکنندگی مو و خشکی یا قرمزی پوست سر را ایجاد کنند. هر کسی که این علائم را تجربه کند ممکن است بخواهد به یک شامپوی فاقد این ماده روی بیاورد تا اثرات بهتری را مشاهده کند. با این حال ، هر کسی که در مورد علائم یا اثرات یک محصول اطمینان ندارد ، باید با یک پزشک یا متخصص پوست و مو صحبت کند. شما می توانید شامپو و سایر شوینده های بدون سولفات را از فروشگاه ایرانیان دیجیتال تهیه کنید.

منبع: www.healthline.com