داستان برند آلمانی بوش ؛ پیشگام در عرصه صنعت الکترونیک
داستان برند آلمانی بوش ؛ پیشگام در عرصه صنعت الکترونیک

داستان برند بوش (Bosch)

برند سرشناس مهندسی بوش با سابقه فعالیتی بیش از ۱۵۰ سال، توانسته در انواع مختلف حوزه‌های طراحی به یکی از موفق‌ترین برندها در سطح جهانی تبدیل شود. این برند بین الملی در زمینه های متعددی فعالیت دارد. شرکت مرکزی بوش واقع در گرلینگن و در حدود اشتوتگارد آلمان است. هرچند بیشتر افراد این برند را با نام بوش می شناسد. اما نام رسمی آن برگرفته از نام بنیان گذار این شرکت یعنی رابرت بوش می‌باشد .

 

فعالیت اصلی بوش در ۴ زمینه می باشد. این شرکت آلمانی توانسته در تمامی این زمینه‌ها حضوری موفق و سرشناس داشته باشد. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به محصولات مصرفی در حوزه لوازم خانگی و حتی ابزارهای کارگاهی، فعالیت در زمینه نرم افزار و سخت افزار موبایل، فناوری‌های در ساخت و ساز و انرژی نام برد .

 

پیشرفت‌های این شرکت تنها در این چهار زمینه خلاصه نمی‌شود. این شرکت توانسته با خرید شرکت رکس روس (Rexroth) به توسعه فعالیت‌های خود در حوزه فناوری صنعتی بپردازد.

مرکز مدیریت برند بوش
مرکز مدیریت برند بوش

 

این برند در واقع یکی از بزرگ ترین شرکت های آلمانی است. توانسته در زمره ۱۰ شرکت اول آلمان قرار گیرد. شهرت بین الملی بوش بیش از همه مربوط به قطعات اتومبیل است. طوری که توانسته یکی از پیشگامان بازار سیستم های انژکتوری، شمع خودرو و ترمز در جهان شود .

این برند بین الملی فراتر از مرزهای آلمان رفته و هم اکنون در بیش از ۵۰ کشور دنیا، مراکز عملیاتی دارد. شرکت بوش از تاریخ ۱۹۹۶، بین خانواده بوش و موسسه غیر انتفاعی تقسیم گشت.

۹۲درصد از سهام این برند در دست بنیاد رابرت بوش بوده و به شیوه غیر انتفاعی اداره می شود. گفتنی است که بنیاد رابرت بوش بخشی از سود به دست آمده را در فعالیت‌های خیرخواهانه صرف می‌کند.

بخش مدیریتی شرکت آلمانی بوش
بخش مدیریتی شرکت آلمانی بوش

سابقه بنیان گذاری

شخصی آلمانی به نام رابرت بوش از ابتدای فعالیت خود علاقه زیادی به تاسیس کسب و کارهای اختصاصی داشت. در سال ۱۸۸۶ کارگاهی را به منظور انجام پژوهش‌های دقیق الکترونیکی و مکانیکی بنیان نهاد.

در واقع می توان گفت هم زمان با تاسیس کارگاه، این برند توانست وارد بازار های بین الملی شده است. مخصوصا صنعت خودرو شود. بدین وسیله در بزرگترین کارخانه های جهانی حضور داشته باشد .

برند بوش در سال های آغازین همچون دیگر برند های موفق فراز و فرودهای متعددی را تجربه کرد. اما در حدود سال ۱۸۹۵ رشد بیشتری یافته است. که این رشد روند های صعودی را برای این شرکت در قرن ۲۰ فراهم کرد.

رابرت بوش، بنیان گذار افسانه ای برند بوش
رابرت بوش، بنیان گذار افسانه ای برند بوش

 

رسیدن به شهرت جهانی

رابرت در سال‌های آغازین در زمینه‌های الکترونیکی و مکانیکی پروژه‌های متعددی را برای طراحی لامپ یا سیستم‌های تلفن انجام می‌داد. تولید دستگاه جرقه زن مغناطیسی اولین پروژه بود. این پروژه بسیار حائذ اهمیت بوده و از قبل طراحی شده بود. در واقع وظیفه بوش در این پروژه بهینه سازی طراحی قبلی بود.

این پروژه توانست تا مقداری شرکت را از همان ابتدا به شهرت جهانی برساند. برند بوش به تنها تولیدکننده شمع جرقه‌ای اتومبیل تبدیل شد. با پیدایش این زمینه تخصصی و پیشرفت شرکت در این رشته، بوش وارد صنعت آینده دار خودرو شد.

اولین نمونه شمع جرقه زن شرکت بوش
اولین نمونه شمع جرقه زن شرکت بوش

 

شرکت گاتالاب هالوند

با شروع قرن بیستم، رابرت تلاش‌های زیادی برای افزایش میزان کیفیت محصولات کرد. وی با به خدمت‌گیری شرکت گاتلاب هالوند و واگذاری پست مدیریتی به این شرکت، توانست در سال ۱۹۰۲ طرحی متفاوت برای شمع خودرو ارائه دهد.

نمونه از کارخانه های اولیه شرکت بوش
نمونه از کارخانه های اولیه شرکت بوش

 

در این طرح جدید که توسط شرکت هالوند ابداع شد، ولتاژ بیشتری را به کار می‌برد که در نهایت موجب بهبود عملکرد و ثبات بیشتر برای محصول رابرت شد. با شروع تولید این شمع، برند بوش به تنها تامین‌کننده قطعات مربوط به خودرو مبدل گشت .

هالوند در ابتدا در کارگاه بوش به عنوان شاگرد مشغول کار شد .ازجمله مهم‌ترین فعالیت‌های هانولد که در انتها به خط تولید بوش اضافه می‌شود؛ میتوان به نوآوری در سیستم روشنایی، توسعه طرح شمع خودرو، استارتر و بوق خودرو اشاره کرد . وی سرانجام در سال ۱۹۲۳ درگذشت.

شمع جرقه زن با ولتاژ بالای هالوند
شمع جرقه زن با ولتاژ بالای هالوند

 

ورود برند بوش به بازار انگلستان

پروژه جهانی شدن شرکت بوش در ابتدا با ورود به انگلستان در سال ۱۸۹۸ شروع شد. رابرت با کمک فردریک سیمز توانست شعبه دیگری از شرکت خود را لندن تاسیس کند. همزمان با تاسیس این شعبه و با بین‌الملی شدن شرکت بوش، فروش محصولات در دیگر کشورهای اروپایی به شدت افزایش یافت.

پس از پیشرفت‌هایی که شعبه لندنی برند بوش شاهد بود؛ این شرکت را قادر ساخت که شعبه دیگری را در پاریس تاسیس کند. از آن جا که در سال ۱۸۹۹ فرانسه به عنوان بزرگترین بازار اروپایی محسوب می‌شد، توسعه فعالیت ها روند سریع‌تری گرفت. در نتیجه این توسعه ها برند رابرت توانست تمام محصولات خود را در کارخانه های فرانسه به تولید برساند.

نمونه از کارخانه های اولیه شرکت بوش
نمونه از کارخانه های اولیه شرکت بوش

 

تاسیس کارخانه رسمی

جا به جایی به ساختمان های متعدد؛ رابرت را به راه اندازی کارخانه ای بزرگ برای به تولید رساندن محصولات مختلف خود، مصمم کرد. وی ابتدا ساختمان‌ها و حتی زمین‌های مجاور را خریدای کرده و در نهایت موفق به تاسیس کارخانه رسمی شد.

از آن جا که در ساخت این ساختمان ها از بتن تقویت شده استفاده می‌شد؛ و در آن معماری رنساسی به کار رفته بود، این کارخانه رسمی، به یکی از مدرن‌ترین مراکز تولیدی تبدیل شده بود.

ساختمان مدرن شرکت بوش با طراحی رنسانسی
ساختمان مدرن شرکت بوش با طراحی رنسانسی

 

پیشرفت در عرصه جهانی

در سال آغازین قرن بیستم، با برگذاری مسابقات اتومبیل رانی صنعت خودرو اهمیت بیشتری یافت. این مسابقات به منظور رقابت خودرو سازها و تولیدکننده های قطعات خودرو شروع شد. مسابقه Godron Bennett  در سال ۱۹۰۳ برگذار شد. و Camille Jenatzy توانست با خودرو مرسدس به قهرمانی برسد.

یکی از مهم‌ترین علت‌های پیروزی کامیل، سیستم شمع و جرقه بوش بود. که حتی در سخت‌ترین شرایط کیفیت عملکرد خود را حفظ می‌کرد.

مسابقه‌ی اتومبیل‌رانی گوردون بنت
مسابقه‌ی اتومبیل‌رانی گوردون بنت

 

در سال ۱۹۰۶ با شروع تبلیغات برند بوش در آمریکا، سفارش‌های میلیون دلاری مشتریان در عرض یکسال توانست فروش محصولات برند بوش را دو برابر کند. کسب و کار بوش چنان در آمریکا رونق یافت که سال ۱۹۱۲ توانست زیر مجموعه ای به عنوان اسپرینگ فیلد ماساچوست تاسیس کند.

نمونه از تبلیغات شرکت بوش
نمونه از تبلیغات شرکت بوش

 

افزایش فروش بین اللملی و اهمیت یافتن فناوری خودرو

بعد از پیشرفت‌های متعددی که بوش در آمریکا تجربه کرد، دفاتر فروش برند بوش در سراسر جهان تاسیس شدند. که ژاپن، چین، آفریقای جنوبی، استرالیا، آرژانتین و آفریقای جنوبی جز این کشور ها بود. فروش این برند در تمامی قاره ها افزایش یافت. به طوری که سود فروش بوش در خارج از مرز های آلمان به ۸۸% رسید .

نمونه ای از دفاتر شرکت بوش
نمونه ای از دفاتر شرکت بوش

 

فناوری خودرو روز به روز پیشرفت کرد تا جایی که علاوه بر سرعت، امنیت خودرو ها برای متقاضیان اهمیت دوچندان یافت. بوش نیاز خریداران را به خوبی درک کرد و در تلاش برای تولید و طراحی محصولات طبق اولویت مشتریان بود. طراحی های جدیدی از سیستم روشنایی و استارتر در اوایل سال ۱۹۱۳ به بازار جهانی عرضه شد.

طراحی جدید سیستم روشنایی شامل ژنراتور، رگولاتور، چراغ بالا و بعلاوه باتری بود. که روشنایی خودرو را به میزان قابل قبولی تامین می‌کردند.

اولین نمونه‌های چراغ خودروی بوش
اولین نمونه‌های چراغ خودروی بوش

 

شروع جنگ جهانی اول

در سال ۱۹۱۴ با شروع  جنگ جهانی اول، همه بازارهای بوش در سراسر دنیا به حالت تعطیل درآمد. در وضعیت توسعه محصولات و تحقیقات به کلی توقف یافت. اصلی ترین تولید محصولات آلمان تنها به اسلحه متمرکز شد. در این زمان بوش به تولید چاشنی های انفجاری نارنجک را مشغول شد.

خدمات نظامی چنان اهمیت یافت؛ که تقریبا نیمی از کارکنان انسانی شرکت و زنان به فعالیت در این زمینه مشغول شدند. در این میان ۴۵۳ نفر که در جنگ شرکت کردند دیگر به بوش برنگشتند.

اولین کارکانان شرکت بوش
اولین کارکانان شرکت بوش

 

کمک‌های بوش در جنگ جهانی اول به این اقدامات محدود نشد. او حتی از زیر ساخت های تولیدی خود نیز برای بهبود شرایط استفاده کرد. چنان که یکی از بخش های تولید چراغ خودرو را به بیمارستانی برای آسیب دیدگان اختصاص داد.

اولین نمونه لوگو برند بوش
اولین نمونه لوگو برند بوش

 

با شعله ور تر شدن جنگ دفاتر فروش و شرکت در اختیار دیگران گرفت. در این میان شعبه آمریکایی شرکت رابرت که توسط سرمایه دارانی از همان کشور خریداری شده بود. با همان نام بوش به فعالیت‌های خود ادامه داد.

تغییرات تدریجی در لوگو شرکت بوش
تغییرات تدریجی در لوگو شرکت بوش

 

این جنگ چالش ها و مشکلات فراوانی برای شرکت رابرت ایجاد کرد. در آلمان شرکت عمومی بوش با عنوان Robert Bosch کار خود را ادامه داد. از جمله این چالش ها؛ ظهور رقبای جدی بود.

لوگو برند بوش
لوگو برند بوش

 

شروعی دوباره بعد از جنگ جهانی اول

از آن جا که آلمانی‌ها قصد تسلیم شدن نداشتن، قرارداد های قدیمی را بازنویسی کردند. حتی به تاسیس دفاتر جدید اهتمام ورزیدن. تنها نقطه قوت برند بوش در این وضعیت، عطش بوش برای نوآوری بود. فعالیت هایی که به خاطر جنگ جهانی اول متوقف شده بودند دوباره فعالیت های خود را از سر گرفتند.

رابرت بوش در حال آزمایش قطعه‌‌ای در کارخانه
رابرت بوش در حال آزمایش قطعه‌‌ای در کارخانه

 

در این زمان ترافیک خودرو ها در جاده های سراسر دنیا، انگیزه ای برای مهندسان بوش شدند. توسعه تولید و ارائه محصولات در جهت نیاز های جدیدی ادامه می یافت. مواردی همچون چراغ دوچرخه و موتور سیکلت، بوق، شیشه پاک کن، شمع های متصل به باتری به محصولات شرکت بوش اضافه گشتند.

اولین نمونه بوق برند بوش
اولین نمونه بوق برند بوش

 

بوش همزمان با تلاش هایی که در تولید قطعات خودرو داشت، به خدمات رسانی به مشتریان نیز تمرکز داشت. مهم ترین فعالیت بوش در این زمینه به سال ۱۹۲۱ بر میگردد. زمانی که تعمیرگاه هایی با عنوان Bosch Car Servive برای خدمات رسانی بیشتر به مشتریان در خارج از مرز های آلمان کرد. هر روزه به تعداد این تعمیرگاه ‌ها افزوده می‌شد. تا جایی که در سال ۱۹۳۰ تعداد این مراکز خدمات رسانی به ۲۷۵۰ رسید.

خط تولید شرکت بوش با حضور کارگران زن
خط تولید شرکت بوش با حضور کارگران زن

 

در همین سال ها شرکت بوش به تولید سریع، باکیفیت و ارزان مشهور شده بود. این شهرت را به مدیون خط تولید پیشرفته شرکت آلمانی که در بسیاری از کارخانه هایی شرکت بوش پیاده سازی شده بود. این خط تولید سرعت تولیدات را افزایش داد چنان چه که تولید شمع خودرو را از ۵۰ روز به ۵ کاهش داده بود.

خط تولید چراغ خودرو برند بوش
خط تولید چراغ خودرو برند بوش

 

نوآوری های جدید برند بوش در عرصه صنعت

علاوه بر اینکه این شرکت توجه ویژه‌ای به بهینه سازی محصولات خود داشت، همیشه توجه زیادی به صنعت خودرو داشته است. در سال ۱۹۲۷ بوش پمپ انژکتوری دیزلی را عرضه کرد که تا به امروز کاربرد دارد. این محصول در واقع پاسخ بوش به نیاز بهینه سازی موتور های دیزلی بود.

این سیستم که ابتدا تنها برای کامیون ها طراحی شده بود، اما از سال ۱۹۳۶ برای خودرو های سواری را به صورت تخصصی تولید و به بازار عرضه شد.

پمپ انژکتوری دیزلی شرکت بوش
پمپ انژکتوری دیزلی شرکت بوش

بروز بحران و کاهش تقاضا

صنعت خودروسازی آلمان در آستانه فرارسیدن سال ۱۹۳۰ به رغم نوآوری های متعددی که داشت با بحران مواجه شد. شرکت بوش که با کاهش تقاضا مواجه شده بود در صدد تولید محصولات جدید برآمد. بوش برای برطرف کردن چالش پیش رو، سعی کرد به حوزه های جدیدی نیز وارد شود.

در این راستا رابرت از ترکیب استراتژی‌های متعدد بهره برد و در نهایت توانست بازده مناسبی از آنها دریافت کند. بهبود و توسعه محصولات موجود، و وارد شدن به صنعت ابزارهای برقی، فناوری های گرمایشی و رادیو و تلوزیون جزء این استراتژیک‌ها بود. برند بوش با همیاری بخش Blaupunkt توانست در سال ۱۹۳۲ اولین رادیو ماشینی را تولید کند.

اولین نمونه رادیوی خودرویی بوش
اولین نمونه رادیوی خودرویی بوش

 

ورود برند بوش به صنعت ابزارآلات برقی

استارت ورود به صنعت ابزار های برقی با اختراعات از مهندسی به نام هرمان اشتاینهارت زده شد. برای مثال ابزار Forfex او در نهایت به همکاری تیم تحقیق و توسعه به اولین نمونه دریل برقی تبدیل شد. این محصول کاربردی در ابتدا برای ساخت و ساز خود شرکت مورد استفاده قرار گرفت.

اولین نمونه دریل برقی بوش
اولین نمونه دریل برقی بوش

 

چالش‌هایی که بر اثر جنگ جهانی برای این شرکت تحمیل شد؛ حتی تا ده سال نیز برای این برند آلمانی سنگینی می‌کرد. از جمله این مشکلات کاهش فروش محصولات تا ۳۴%، هزینه‌های بالای حمل و نقل و عوارضات گمرکی بود که بوش را وادار به چاره جویی و بهره گیری از راهکارهای متعددی کرد.

برای مثال جستجو برای همکاری در تولید برخی کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا، انگلستان و فرانسه و پیگیری شد. و روند تولیدات در استرالیا و ژاپن جزء راهکار های جایگزین بود که توانست تا سال ۱۹۳۲ فروش خارجی را به ۵۵% برساند.

این چنین شد که بار دیگر نوآوری در سرلوحه بوش قرار گرفت. در این راه برند بوش به مشارکت با همکاران خارجی خود مثل شرکت‌های Ikon Zeiss،Loewe  پرداخته و در نهایت شرکت FESE را بنیان نهادند.

صنعت تلوزیون که که از سال ها قبل مورد تحقیق و توسعه بود بالاخره توسط این شرکت به نتیجه رسید. اولین بازه این شرکت معرفی دستگاه ضبط الکترونیکی برای المپیک سال ۱۹۳۶ بود. در این سال ها اولین گیرنده های خانگی تلوزیونی به بازار عرضه شد.

پمپ دیزلی بوش در موتور هواپیما
پمپ دیزلی بوش در موتور هواپیما

 

دخالت دولت جدید تا کاهش فروش خارجی

چالش‌های جدید شرکت بوش با به قدرت رسیدن ناسیونال سوسیالیست‌ها در آلمان پیش آمد. دولت جدیدی بوش را به ساخت موتورهای انژکتوری هواپیما وا داشت. حتی برای توسعه  تحقیقات و ساخت و ساز، کارخانه های جدیدی در این زمینه تاسیس کرد.

علاقه نظامیان آلمانی و تمرکز اصلی آن ها در حوزه فناوری، تلویزیون بود که در این سال ها پیشرفت کرد. سیاست های جدید تا سال۱۳۹۳ موجب شد که فروش خارجی بوش به ۹% کاهش پیدا کند.

خط تولید بوش با حضور کارگران زن
خط تولید بوش با حضور کارگران زن

 

جنگ جهانی دوم و تاثیر آن بر شرکت بوش

آغاز جنگ جهانی دوم، شروعی دوباره برای تولید محصولاتی نظامی توسط شرکت بوش بود. از آنجا که ارتش آلمان در این سال‌ها به خودروها و ماشین‌آلات زیادی احتیاج داشت. فعالیت شرکت در این حوزه اهمیت دوچندان یافت. تغییرات و تحولاتی زیادی بر صنعت آلمان بر اثر جنگ جهانی دوم تحمیل شد.

به طوری که افراد مشتغل در کارخانه ها به جبهه جنگ رفته و در عوض آن ها از اسرای جنگی که در شرایط نابسمانی زندگی می کردند، استفاده شد. البته بوش در مقابل این سیاست ها مقاومت کرد. برای مثال فریدریش گوردلر (مشاور بوش) علناً با به کارگیری و استخدام یهودیان مخالف خود را با رژیم نازی اعلام می کرد.

در سال ۱۹۴۲ رابرت بوش در گذشت. مدتی بعد نیرو های متفقین به شدت زیرساخت های شرکت رابرت را بمباران کردند. رابرت قبل از مرگش دستورالعملی برای مدیریت شرکت به اجرا درآورده بود. بدین ترتیب افراد بعد او شیوه ادامه مدیریت این شرکت را آموخته بودند و طبق دستورالعمل او عمل کردند.

تخریب زیرساخت های شرکت بوش
تخریب زیرساخت های شرکت بوش

بازسازی مجدد زیر ساخت ها

کارخانه های برند بوش در زمان جنگ به هدف استراتژیکی تبدیل شده بود. و علت این امر در واقع همکاری ناخواسته بوش با نیرو های نازی بود. به همین خاطر فروش بوش در سرتاسر دنیا متوقف شده بود. با نابودی زیرساخت‌ها، این شرکت مجبور شد کار خود را از صفر شروع کند. در این شرایط سخت، بازسازی و جذب نیرو جدید انسانی هزینه های زیادی را در پی داشت.

خط تولید ابزار برقی بوش پس از جنگ
خط تولید ابزار برقی بوش پس از جنگ

 

تولید دیگ آشپزی تا شمع خودرو

کلاه خودهای جنگی و باقیمانده فلزات ساختمان ها، به عنوان مواد اولیه ای برای تولید اولین محصول شرکت بعد از بازسازی یعنی دیگ آشپزی بود. بعد از مدتی تولید محصولات پیچیده نظیر شمع خودرو در کارخانه های شروع شد.

در تولید این شمع‌ها از برخی فناوری قدیمی استفاده می‌شد که بهره وری محصولات را افزایش می‌داد. به علاوه در این سال ها میکروسکوپ های الکترونیکی برای تحقیق و توسعه مواد کارخانه ساخته شدند.

بعد از مرگ رابرت بوش، شخصی به نام هنس والتز مدیر کارخانه شده بود. او روند کار را طبق وصیت بنیان گذار افسانه ای شرکت ادامه می‌داد. او بخشی از سود حاصل را به امور خیریه اختصاص می‌داد.

خط تولید بسته‌بندی بوش
خط تولید بسته‌بندی بوش

 

شرکت بوش هدفی مهم برای متفقین

متفقین برای ریشه کن کردن رویای نازی ها (قدرت جهانی) حتی پس از نابودی آن ها تلاش کردند که شرکت های بزرگ و اقتصادی پیشرفته را از بین ببرند. از این رو یکی از بزرگ ترین اهداف آن ها تجزیه برند بوش بود که سال های قبل از رشد بسیار خوبی برخوردار بود. به همین خاطر فروش بین المللی بوش تا سال ها با مشکل روبرو بود.

البته دیگر چیزی به نام دفاتر خارجی بوش وجود نداشت. این شرکت آلمانی این بار بر روی بازار های درحال رشد تمرکز کرد و توانست در کشور هایی نظیر هند و برزیل فروش بین المللی خود را از سر بگیرد. با این وجود تا رسیدن به بازده مناسب قبلی تا سال ۱۹۶۰ طول کشید . تا این سال فروش بوش در سطح بین المللی به ۲۰% از کل فروش افزایش یافت.

اولین محصولات الکترونیکی در بوش
اولین محصولات الکترونیکی در بوش

 

تولید لوزام خانگی

حوزه جدید فعالیت‌های شرکت بوش متعلق به تولید لوازم خانگی بود و از آنجا که برای توسعه دوباره فعالیت ها، این حوزه بسیار حائذ اهمیت بود. و به همین خاطر به صورت بسیار جدی پیگیری می شد. این محصولات در کیفیت بسیار بالایی عرضه می شدند و توانستند نماد شکوفایی دوباره اروپا و آلمان شده بودند.

این لوازم که بیشتر به صورت ابزار های برقی و لوازم خانگی مخصوص آشپزخانه بود. یکی دیگر از مهم ترین محصولات این دوره بوش، رادیو مخصوص خودرو در آن سال ها، شاهد فروش میلیون دلاری بود. علاوه بر ماشین لباسشویی و یخچال که بر بازار لوازم خانگی سلطه داشت، مخلوط کن اختراعی جدید بود که به این فهرست اضافه شد.

لوازم خانگی کنونی برند بوش
لوازم خانگی کنونی برند بوش

 

این محصول که بیشتر برای راحتی کار و کمک به زنان روستایی و شهری به بازار عرضه شد. شرکت بوش با تکیه بر شعار (Neuzeit) توانست محصولات خود را محبوب و به راحتی به فرش برساند. تمرکز دیگر این شرکت آلمانی بر روی محصولات قدیمی نظیر سیستم های انژکتوری بود.

در این زمینه آنها از پیشرفت هایی که در زمان جنگ های جهانی در تحقیقات نظامی و ساخت موتور هواپیما به دست آمده بود استفاده کردند، سیستم انژکتوری موجود در خودرو ها را بهبود داده و توانستند تا اوایل دهه ۱۹۵۰ به نوآوری هایی دست یابند.

نمونه ای از ابزارآلات برند بوش
نمونه ای از ابزارآلات برند بوش

 

سال های شکوفایی اقتصاد

در این سال ها؛ لوازم برقی شرکت بوش طرافداران زیادی پیدا کرد. بوش با سرمایه گذاری بر روی این حوزه، اعتبار برند خود را بار دیگر در میان دیگر برند های مطرح افزایش داد.

محصول Bosch Combi طوفانی در بازار ابزارآلات برقی بود. این محصول آلمانی که به صورت جدی به بازار تزریق می‌شد کاربرد ابزار هایی مثل دریل، پبچ گوشتی برقی و بریدن را برای کابران فراهم می‌کرد.

با شروع دهه ۱۹۵۰ بوش تصمیم گرفت که فعالیت را در حوزه صنعت الکترونیک جدی تر کند. در این عرصه نخست به تولید قطعه های الکترونیکی مثل Varode  پرداختند. سال ها بعد نیز ترانزیستور و مدار های مجتمع را به بازار عرضه کردند.

هرچند ورود به این بازار در اوایل با تردیدهایی همراه بود ولی این شرکت آلمانی توانست به پیشرفت هایی چشمگیری در این زمینه برسد و هم اکنون این صنعت الکترونیک به عنوان یکی از مهم‌ترین حوزه‌های درآمد بوش را شامل می‌شود.

مرکز تحقیق و توسعه‌ی برند بوش در آبشتات
مرکز تحقیق و توسعه‌ی برند بوش در آبشتات

 

از پیشگامی تا گسترش همه جانبه صنعت برق خودرو

در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ فعالیت شرکت بوش به شدت افزایش یافت به طوری که مجموع کارکنان از ۱۵ هزار به ۷۰ هزار رسید. این افزایش استخدام ساختار مدیریتی شرکت را با چالش مواجه کرد و در دهه ۶۰ استقلال بخش هایی از شرکت شروع شد. برای مثال بخش ابزازآلات برقی بود که ابتدا مستقل شد. این بخش با استخدام گسترده و سپس آموزش مجدد نیرو ها فعالیت خود را توسعه داد.

با اینکه تا آن زمان هنوز صنعت خودرو به عنوان مهم ترین بخش فعالیت شرکت بوش شناخته می شد، این شرکت درصدد ورود به صنایع دیگر نظیر فناوری رادیویی، تجهیزات الکترونیکی پزشکی و هیدرولیک برآمد تا از پیشرفت های اروپای غربی جا نماند.

علاوه بر این صنعت ها، بوش در سال ۱۹۶۳ چندین شرکت کوچک و بزرگ در عرصه صنعت بسته بندی خریداری کرد و این حوزه را نیز به فهرست فعالیت های خود اضافه کرد. شرکت آلمانی بوش از همان ابتدا، توجه ویژه ای به تحقیق و توسعه داشت. نوآوری های جدید در عرصه فناوری و تاسیس مراکز توسعه و تحقیق، موفقیت های بزرگی را برای این شرکت در سال بعدی به همراه آورد.

یکی از مراکز تولید برند بوش
یکی از مراکز تولید برند بوش

ورود شرکت بوش به صنعت مخابرات

گفتنی است که این شرکت آلمانی در سال ۱۹۸۰ به حوزه مخابرات نیز وارد شد. با پیاده سازی فناوری هایی در تلفن همراه، ماهواره های فضایی و توسعه مخابرات این حوزه را به زمینه تمرکزی جدیدی تبدیل کرد. یا اینکه بوش تا دو دهه در این عرصه فعالیت کرد اما به نتایج دلخواه نرسید و به مرور از حوزه مخابرات خارج شد.

توسعه فعالیت های خارجی بوش در این سال ها بیشتر متوجه بازار های آسیا و آمریکا بود. تا سال ۱۹۸۳ توانست در بازار آمریکا به عنوان برندی معتبر شناخته شود. در آسیا نیز به توسعه فناوری فیلمبرداری و عکاسی پرداختند و مالزی را به عنوان مرکز این فعالیت ها انتخاب کردند.

بوش که تا سال ۱۹۹۰ در بازار های آسیای شرقی تنها توانسته بود در دو کشور هند و ژاپن فعالیت های خود را توسعه دهد، بازار چین را به عنوان بستری مناسب برای افزایش مراکز تولیدی انتخاب کرد. از آن جایی که بازار چین ظرفیت زیادی داشت بوش توانست هرچه سریع تر خود را به عنوان تولید کننده ای در این کشور اثبات کند.

اولین نمونه‌ی سیستم ناوبری خودروی شرکت بوش
اولین نمونه‌ی سیستم ناوبری خودروی شرکت بوش

 

وضعیت فعلی برند بوش و فعالیت او در دوران معاصر

این شرکت در سه دهه اخیر (۱۹۹۰ تا ۲۰۲۰) دوران طلایی برای رشد اقتصادی و جهانی شدن را تجربه می کند. جرقه این دوران با پیدایش فرصت های جدید همکاری بین غرب و شرق اروپا در پی برطرف شدن پرده آهنین زده شد.

در ۴ سال آغازین این دوران طلایی در ۱۳ کشور بلوک شرقی اروپا، شرکت های زیر مجموعه ای بوش تاسیس شد. با پیگیری تاسیس مراکز تولیدی جدید در روسیه، مجارستان، لهستان و جمهوری چک و گسترش فعالیت های بین المللی، فروش خارجی بوش را از ۵۱% به ۷۲% تا سال ۲۰۰۰ افزایش داد.

در سال های پایانی قرن بیستم سنسور های مایکرمکانیکال مورد تحقیق و توجه شرکت بوش بود. این محصول که اوایل در خودرو ها  استفاده می شدند و وظیفه اصلی آن ها بررسی فرایند های داخل ماشین بود. اما از سال ۲۰۰۵ حسگر های مخصوص کالا های مصرفی نظیر کنسول های بازی و گوشی های هوشمند نیز به تولید رسیدند.

ماشین‌آلات حفر تونل برند بوش رکسروث
ماشین‌آلات حفر تونل برند بوش رکسروث

 

صنعت MEMS

این شرکت آلمانی توانست در صنعت MEMS نیز به نوآوری هایی برسد. گفتنی است بوش توانسته از سال ۱۹۹۵ تا امروز در حدود ۵ میلیارد محصول در این زمینه تولید کرده و به پیشگام این بازار تبدیل شده است.

نوآوری بوش در حوزه صنعت خودرو از همان ابتدا توجه های زیادی را به خود جذب می کرد. در اواخر قرن ۲۰ سیستم ESP و  Travepilot توسط این شرکت به بازار عرضه شد. این محصولات کاربردی به ترتیب وظیفه جلوگیری لغزش وسیله و راهنمای مسیر به صورت صوتی به راننده بود.

فناوری های بوش که در این زمینه و در اوایل قرن بیستم به بازار عرضه شد، دید در شب، سیستم کاهنده مصرف سوخت و کروز کنترل بود که در آن سال ها محصولی انقلابی برای صنعت خودرو به شمار می رفتند.

آزمایشگاه تجهیزات الکترونیک و حسگر برند بوش
آزمایشگاه تجهیزات الکترونیک و حسگر برند بوش

 

خریدهای استراتژیک شرکت بوش

بوش در سال ۲۰۰۱ بخش مخابرات خود را فروخت و در عوض آن شرکتMannesmann Rexroth  را خریداری کرد. ورود زیر مجموعه های جدید توسعه فناوری های صنعتی را تسریع بخشید و این چنین شرکت به لحاظ ساختاری به تعادل مناسبی رسید.

دیگر خرید بسیار مهم بوش شرکت Buderus AG در سال ۲۰۰۳ بود که در زمینه  فناوری های گرمایی فعالیت می کرد. فناوری های نو نظیر انرژی خورشیدی نتیجه این فعالیت ها در سال های بعد بود.

پابه‌پای دیگر حوزه ها، بوش به ابزار های فنی نیز توجه داشت. معرفی پیچ گوشتی برقی IXO و فروش فوق العاده آن این شرکت را به توسعه فعالیت ها و تمرکز روی ابزارآلات برقی با باتری لیتوم یونی تشویق کرد. در سال ۲۰۱۱ زیر مجموعه ای مستقل از این شرکت در زمینه دوچرخه برقی فعالیت خود را شروع کرد.

از دیگر اقدامات مهم شرکت آلمانی، خرید شرکت های ZF Lenkseysteme و Siemens  و Hausgerate را خریداری کرد. در نتیجه این فعالیت ها، لوزام خانگی متصل به اینترنت و خودرو های خودران پایه گذاری شدند.

نمونه ای از دریل برقی برند بوش
نمونه ای از دریل برقی برند بوش

 

 

توسعه فناوری های روز دنیا

اولین رادار کنترلی خودرو شرکت در سال ۲۰۰۰ به بازار عرضه شد. به دنبال این فناوری ها سیستم هایی مثل ترمزگیری و حرکت اتوماتیک خودرو اختراع شدند. هم اکنون بوش تمرکز ویژه ای به توسعه فناوری نرم افزار ها و حسگر ها و نرم افزار ها دارد و به زودی نتیجه فناوری های خود را عرضه خواهد کرد. بوش پیش بینی کرده که تا سال ۲۰۳۰ بتواند خودرو های کاملا خودران را تولید کند.

این شرکت آلمانی به مانند دیگر شرکت های باسابقه صنعتی علاوه بر تمرکز روی تولید محصولات قدیمی و پرچم دار، همواره به فناوری های روز توجه زیادی دارد. در نتیجه این سیاست بوده که شرکت بوش در طی حیات طولانی مدت خود توانسته موجب شکست رقبا شود. فناوری های پرظرفیت اینترنت اشیاء بوش را وا داشته تا فعالیت خود را در این حوزه با جدیت پیگیری کند.

این بازار فرصت های بی شماری برای شرکت آلمانی ایجاد کرده است. قطعا رشد بیشتر در این حوزه به توسعه مهارت های نرم افزاری، پیشرفت کردن در حفاظت از داده ها و افزایش مدل های کسب و کار مبتنی بر اینترنت نیاز مند است.

بوش قصد دارد با ترکیب این حوزه ها در دراز مدت به پیشرفت های بیشتری در زمینه خودرو های خودران،هوشمند سازی ارتباطات بین ماشین آلات کارخانه ای،و خانه های هوشمندی در سراسر جهان عرضه کند.

بی شک امروزه بوش به عنوان یکی از مطرح ترین برند ها در حوزه مهندسی، خود را اثبات کرده است. در کنار فعالیت هایی نظیر تحقیقات گسترده و تولید محصولات این شرکت هنوز طبق وصیت رابرت بوش بخشی از سود حاصله را در امور خیریه صرف می شود.

در حال حاضر ولکمار دنر به عنوان مدیر عامل بوش در راس شرکت قرار دارد. گفتنی است آخرین آمار ها در خصوص میزان در آمد شرکت به رقم ۷۸ میلیارد رسیده است.

بخش مدیریتی برند بوش
بخش مدیریتی برند بوش