12 اشتباه رایج در مراقبت مو
۱۲ اشتباه رایج در فرآیند مراقبت مو

مو به عنوان یکی از سرمایه های گرانبها توسط همه مردم در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. هر فردی آرزوی داشتن موهای جذاب ، براق و صاف و مرتب را دارد. به منظور دستیابی به موهای جذاب ، افراد در سراسر جهان روش های مختلفی را امتحان کرده اند. از رنگ آمیزی مو و اصلاح آنها گرفته تا خرید محصولات مورد تأیید و معروف. اما علی رغم امتحان همه ی اینکار ها ، هنوز مشکلاتی مانند ریزش شدید مو ، موهای خشک و وز ، براق نبودن موها ، کم پشت شدن موها و غیره وجود دارد . دلیل آن این است که ، در مراحل مراقبت مو ، ناآگاهانه برخی از اشتباهات را انجام می دهند که به جای تغذیه مو ، به مو آسیب می رساند.

بنابراین ، شما باید بدانید که برای داشتن موهای سالم چگونه از آن ها مراقبت کنید. برای راحتی شما ، ما تعدادی از رایج ترین اشتباهات فرآیند مراقبت مو را برای شما جمع آوری کرده ایم .

اشتباهات رایج در مراقبت مو

 

اشتباه شماره ۱ در مراقبت مو: از محصولاتی استفاده می کنید که مملو از مواد شیمیایی مضر هستند.

آیا شما ارزان ترین شامپو و نرم کننده را از فروشگاه خرید می کنید؟ اگرچه تلاش برای صرفه جویی در هزینه چند هزار تومانی هیچ مشکلی ندارد ، اما بسیاری از این محصولات ارزان قیمت برای مراقبت مو (و حتی برخی از محصولات گران قیمت) دارای مواد شیمیایی مضری هستند که می توانند به موهای شما آسیب برسانند. سولفات ها مواد شیمیایی هستند که در تمیز کردن موهای شما بسیار عالی عمل می کنند. اما اغلب چربی های طبیعی موهای شما را از بین می برند. اگر مشکل خشک بودن یا وز شدن موهای خود را دارید به دنبال شامپو های بدون سولفات بگردید و از مواد معمول سولفات ، مانند سدیم لوریل سولفات ، برای تمیز نگهداشتن موهای خود اجتناب کنید.

 

مطلب مرتبط: انتخاب شامپوی مناسب برای انواع مو

 

اشتباه شماره ۲: خیلی بیش از حد موهایتان را می شویید.

حتی اگر از بهترین شامپوی موجود استفاده کنید ، شستن بیش از حد موها ممکن است عواقب ناخوشایندی داشته باشد. واقعیت این است که اکثر قریب به اتفاق مردم نیازی به شستن روزمره موهای خود ندارند. استفاده از شامپوی بیش از حد بر روی موهایتان، چربی های سالم پوست سر شما را از بین می برد. این کار پوستتان را خشک و تحریک می کند. شستن موهای شما یک روز در میان (یا حتی هر سه روز یکبار) برای تمیز و سالم نگه داشتن آن کافی است. بقیه روزها، یک آبکشی ساده زیر آب گرم می تواند موهای شما را از هرگونه گرد و غبار و آلودگی پاک کند.

اگر موهای شما یک یا دو روز پس از آخرین شستشو کمی چرب به نظر می رسد ، مقداری شامپوی خشک را به طور مساوی بر روی موهای خود اسپری کنید. تا مقداری از چربی روی پوستتان جذب شده و موهایتان حجم بیشتری پیدا کند.

 

شستشوی زید در مراقبت مو

 

اشتباه شماره ۳: موهایتان را به اندازه کافی شستشو نمی دهید.

شستشوی کم می تواند به اندازه شستشوی زیاد بد باشد. نه تنها موهای شسته نشده بدتر از حد مطلوب به نظر می رسند ، بلکه در واقع مشکلات بزرگی برای پوست سر ایجاد می کنند. مواد شوینده موجود در شامپو، باعث از بین بردن سبوم (چربی پوست سر) می شود. در حالت عادی ، سبوم باعث محافظت از ساقه مو شده و به براق نشان دادن مو های شما کمک می کند. اما در صورت شست و شو ندادن به موقع مو چربی های تجمع شده در سطح پوست ، باعث چسبیدن موها به همدیگر شده و بعد از مدتی باعث بیماری های پوستی می شود.

اشتباه شماره ۴: از گرمای زیاد سشوار استفاده می کنید.

افراد کمی از نشستن به مدت طولانی زیر سشوار لذت می برند ، برای همین از بیش ترین درجه گرما برای سرعت بخشیدن به کار خود استفاده می کنند. دمای بیش از حد سشوار می تواند به مو و پوست سر شما آسیب برساند. سشوارهای خوب دارای درجات گرما و قدرت چندگانه هستند. همیشه وقتی می خواهید موهایتان را خشک کنید از کمترین درجه گرما استفاده کنید و حداقل سشوار را ۲۰ سانتی متر دورتر از موهای خود نگه دارید.

 

گرمای زیاد سشوار در مراقبت مو

 

اشتباه شماره ۵: از محافظ های حرارتی در مقابل وسایل گرمایشی استفاده نمی کنید.

در هنگام استفاده از اتوها و فرکننده های مو، به کار بردن اسپری ها و موس های محافظ حرارت یک امر ضروری هستند. گرمای مستقیم می تواند به شدت به ساقه مو آسیب برساند و باعث شکنندگی آن شود. قبل از اینکه از هر وسیله گرمایشی روی موهای خود استفاده کنید ،روی موهای خود مقداری اسپری محافظ حرارت بزنید. هدف اصلی اسپری محافظ حرارتی، محافظت از موهای شما در برابر اثرات دمای بالا است. محافظ های حرارتی ، موهای شما را رطوبت رسانی می‌کنند. همچنین، با ایجاد یک لایه‌ی پشتیبان، رطوبت آن‌ها را حفظ کرده و از این طریق آسیب وسایل گرمایشی را به حداقل می‌رسانند.

اشتباه مراقبت مو شماره ۶: گرما و سرما را مخلوط می کنید.

بسیاری از ما در حالی که موهایمان هنوز مرطوب و خیس است سعی می کنیم تارهای موی خود را صاف یا فر کنیم. استفاده از وسایل داغ شده روی رشته های سرد مو ، ضخامت موها را از بین می برد و آنها را بیشتر می شکند. قبل از استفاده از هرگونه وسیله ای برای حالت دادن به موهای خود ، آن ها را کاملا خشک کنید. به یاد داشته باشید که گرما و سرما را با هم مخلوط نکنید ، زیرا این یکی از آن اشتباهات مهلک مراقبت مو است که صدمات زیادی به مو وارد می کند.

 

استفاده از ابزار و وسایل در مراقبت مو

 

اشتباه شماره ۷: قبل از شستن موهایتان، آن ها را شانه نمی زنید.

اگر می خواهید از ریزش بیش از حد مو جلوگیری کنید ، قبل از شستن موهای خود آن ها را شانه بزنید. فولیکول های مرطوب مو بسیار مستعد گره خوردن هستند. وقتی ما می خواهیم موهای خیس خود را باز کنیم، این گره ها باعث ریزش مو می شوند که همین باعث آسیب شدید ریشه مو گردیده و منجر به ریزش فوری مو می شود.

 

مطلب مرتبط: چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم؟

 

اشتباه شماره ۸: از آب داغ برای شست و شوی موهایتان استفاده می کنید.

دوش آب گرم ممکن است باعث طراوت و شادابی مو شود ، اما دمای بیش از حد زیاد بر وضعیت مو تأثیر سویی می گذارد و رطوبت طبیعی آن را از بین می برد. استفاده از آب داغ ممکن است باعث قرمزی و ملتهب شدن پوست سر شما نیز شود. عادت کنید که به جای استفاده از آب داغ از آب خنک یا ولرم استفاده کنید. با اینکار در هزینه آب نیز صرفه جویی خواهید کرد.

اشتباه شماره ۹ مراقبت مو: استفاده از سرم را فراموش می کنید.

اگر اهل مراقبت از پوستتان باشید ، مطمئنا کرم ها و سرم های مختلفی را هر روز روی صورت خود استفاده می کنید. اما آیا می دانید سرم برای موهای شما به اندازه چهره تان مهم است؟ سرم مو به عنوان ماسکی برای مو ها و پوست سر شما عمل کرده و به درمان خشکی و وز شدن مو کمک می کند. برای استفاده از سرم مو، در ابتدا باید موهای خود را با شامپوی ملایمی شستشو دهید. بعد مقداری از سرم مو را بر روی دست خود ریخته و آن را به موهای خود بمالید و بگذارید خشک گردد. پس از استفاده از سرم بر روی مو، دیگر نیازی به شستشوی مجدد ندارید.

 

استفاده از سرم مو در مراقبت مو

 

اشتباه شماره ۱۰: از حوله های بی کیفیت استفاده می کنید.

استفاده از حوله هایی با بافت زبر به کوتیکول های مو آسیب می رساند و باعث خشک و وز شدن آنها می شود. شکستگی ایجاد شده باعث می شود تارهای مو براقیت خود را از دست بدهند. به علاوه ، حلقه های ریز نخ در این نوع پارچه مانند قلاب هایی برای موهای شما عمل می کند. این اتفاق باعث وز شدن شدید آن می شود. بنابراین استفاده از یک حوله نرم برای خشک کردن مو بسیار مهم است.

اشتباه شماره ۱۱ در مراقبت مو: موهای خود را عمیق و تا انتها شانه نمی کنید.

بله ، این یک واقعیت است که شانه زدن بیش از حد باعث آسیب شدید به پیازهای مو می شود. با این حال ، این نیز حقیقت دارد که شانه زدن اصولی ، درخشندگی مو را تا حد زیادی افزایش می دهد. علاوه بر این ، همچنین گردش خون را تحریک کرده و در عین حال به سلامت و رشد مو نیز کمک می کند. از چربی های طبیعی پوست سر خود بهترین استفاده را ببرید و شانه زدن را از ریشه شروع کنید. به آرامی برس را پایین بیاورید تا هر تار موی شما تحریک شده و به آنها کمک کند تا براقیت طبیعی خود را حفظ کنند. هر روز فقط یک یا دو مرتبه این کار را تکرار کنید. همچنین ، مطمئن شوید که دارای یک برس با کیفیت و خوب هستید.

اشتباه شماره ۱۲: از موهای خود در برابر آفتاب محافظت نمی کنید.

مانند پوست بدن ، مو نیز در معرض آسیب اشعه های مضر UV قرار دارد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب می تواند چربی های سالم ما را از بین ببرد و به طور دائمی به مو آسیب برساند. قبل از گذراندن یک روز در خارج از منزل، با استفاده از اسپری های محافظت کننده مو در برابر آفتاب ، ایمنی موهایتان را حفظ کنید. همچنین استفاده از یک کلاه ابریشیمی نیز می تواند بسیار مفید باشد.

 

مراقبت مو در برابر نور آفتاب

 

مطلب مرتبط: ۹ روش درمان خانگی برای رفع شوره سر به صورت دائمی

 

سخن پایانی

بسیاری از اوقات ، ما تکنیک های خاص مراقبت مو را دنبال می کنیم ، فقط به این دلیل که افراد عزیز و نزدیک ما سالهاست همین روش را دنبال می کنند. بیشتر اشتباهات مراقبت از مو که ما انجام می دهیم ناشی از توصیه های اشتباهی است که دیگران در اطراف ما بدون هزینه ارائه می دهند. درک آسیبی که برخی اقدامات خاص ما می تواند به موها وارد کند ، به ما کمک می کند تا از شر عادت های ناخواسته ای که به آن ها خو کرده ایم خلاص شویم.

داشتن موهای جذاب و سالم فقط برای زیبایی جسمی نیستند. بلکه تأثیر زیادی بر قوه روحی و روانی خودمان دارند و اعتماد به نفس ما را افزایش می دهند. بنابراین از اشتباهات فوق در مراقبت مو خودداری کنید و صاحب موهای سالم و زیبا شوید. همچنین استفاده از محصولات با کیفیت برای موها بسیار پر اهمیت است. شما میتوانید تمامی محصولات شامپو و مراقبت مو را از فروشگاه ایرانیان دیجیتال تهیه کنید.

منبع: www.healthyway.com