دلایل تعرق و راه های رفع بوی بد بدن
دلایل تعرق بدن و راه های درمان آن

 

بوی تعریق همان بوی نامطبوعی است که بدن ما می تواند در هنگام تجزیه باکتری هایی که روی پوست هستند ، عرق را به اسید تبدیل کرده و موجب ایجاد بوی ناخوشایندی شود. برخی بر این باورند که عامل ایجاد این بوی بد، رشد باکتری ها بر روی پوست است. اما در واقع این بو نتیجه تجزیه پروتئین توسط باکتری ها به اسیدهای خاص است که به عنوان B.O ، bromhidrosis، osmidrosis یا ozochrotia نیز شناخته می شود. در این مقاله قصد داریم به بیان دلایل تعرق بدن و همچنین راه هایی برای رفع بوی بد عرق بپردازیم. چراکه درمان بوی بد بدن همواره دغدغه بسیاری از افراد بوده است.

 

دلایل تعرق و راه های رفع بوی بد آن

 

تعرق بدن و بوی بد آن

بدن انسان در هنگام بلوغ دچار تغییرات زیادی می شود که بوی بدن نیز از این طریق آشکار میگردد. افرادی که چاق هستند ، کسانی که بطور منظم غذاهای پرادویه می خورند و همچنین افرادی که دارای برخی شرایط پزشکی خاص مانند دیابت هستند ، بیشتر در معرض بوی بد بدن قرار می گیرند. افرادی که بیش از حد عرق می کنند ، مانند افرادی که دچار هایپریدروز هستند، ممکن است در معرض بوی بدن نیز باشند. پوست اغلب این افراد دارای سطح نمک بسیار بالایی برای تجزیه باکتری ها هستند. خود عرق عملاً برای انسان بدون بو است اما تکثیر سریع باکتریها در هنگام عرق کردن و تجزیه آنها به اسیدها است که در نهایت باعث بوی نامطبوع می شود.

بوی بدن به احتمال زیاد در مکان های زیر ایجاد می شود:

 • پا
 • کشاله ران
 • زیر بغل
 • دستگاه تناسلی
 • موهای عانه و سایر موها
 • دکمه شکم
 • مقعد
 • پشت گوش
 • بقیه پوست ، به میزان کمتری

بوی بدن برای هر شخصی متفاوت و منحصر به فرد است، به همین خاطر از طریق آن برای شناسایی افراد بخصوص توسط سگها و سایر حیوانات استفاده می شود. بوی بدن هر فرد می تواند تحت تأثیر رژیم غذایی ، جنسیت ، سلامتی و دارو و عوامل دیگر قرار بگیرد. برای درمان بوی بد بدن باید ابتدا دلایل تعرق را بشناسید.

 

رفع بوی بد عرق و دلایل تعرق

دلایل تعرق بدن

بوی بدن در اثر تجزیه باکتری ها ایجاد می شود و تا حد زیادی به غدد آپوکرین مرتبط است. این غدد در پستانها ، ناحیه تناسلی ، پلک ها ، زیر بغل و گوش وجود دارد.آپوکرین در پستانها ، مواد چربی را در شیر مادر ترشح می کنند. بیشتر غدد آپوکرین در پوست در کشاله ران ، زیر بغل و اطراف نوک سینه ها قرار دارد. این غدد در پوست معمولاً به صورت بو دار هستند. غدد آپوکرین عمدتا مسئول بوی بدن هستند زیرا عرقی که تولید می کنند دارای پروتئین زیادی است که به وسیله باکتری ها می توانند به راحتی تجزیه شوند.

چه عواملی باعث بوی بد زیر بغل می شوند؟

مقدار زیادی از غدد آپوکرین در زیر بغل وجود دارد و این منطقه را در معرض افزایش سریع بوی بدن قرار می دهد.

مراحل زیر به رفع بوی بد عرق زیر بغل کمک می کند:

زیر بغل ها را تمیز نگه دارید: آنها را مرتباً با استفاده از صابون ضد باکتری بشویید تا میزان باکتری ها پایین نگه داشته شوند. این کار موجب رفع بوی بد بدن شده چراکه حضور این باکتری ها از دلایل تعرق است. وقتی موهای زائد زیر بغل زیاد باشد ، سرعت تبخیر عرق را کاهش می دهد و به باکتری ها زمان بیشتری می دهد تا آن را به مواد بد بو تبدیل کند. اصلاح مرتب زیر بغل می تواند به کنترل بوی بدن در آن ناحیه کمک می کند.

دئودورانت یا ضد تعریق: دئودورانت ها باعث اسیدی شدن پوست می شوند و رشد باکتری ها را دشوارتر می کنند. یک ضد تعریق عمل تعریق غدد را مسدود کرده و در نتیجه تعریق کمتری ایجاد می کند. دئودورانت ها و ضد تعریق ها با ترکیبات طبیعی برای خرید بصورت آنلاین در سایت موجود می باشد.

 

دلایل تعرق زیر بغل و راه های رفع آن

چه عواملی باعث بوی بد پا می شوند؟

بیشتر ما کفش و جوراب می پوشیم ، به همین خاطر بدلیل تبخیر دشوار، عرق بیشتری به باکتری ها تبدیل شده و باعث بوی بد می شوند. پاهای مرطوب همچنین خطر ایجاد قارچ را افزایش می دهد که خود از دلایل تعرق بوده و می تواند میزان بوی نامطبوع را سرعت ببخشد.

مراحل زیر به کنترل بوی بد پا کمک می کند:

 1. پاها را حداقل یک بار در روز بشویید: آب گرم در از بین بردن باکتری ها بهتر از آب سرد عمل می کند. بعد از شست و شوی پاها، از خشک کردن لای انگشتان پای خود غافل نشوید.
 2. از جوراب مناسب و با کیفیت استفاده کنید . بهترین جوراب ها ،آنهایی هستند که از ترکیب الیاف و پشم ساخته شده اند. سعی کنید هر روز یک جفت جوراب تمیز بپوشید.
 3. از کفش هایی با آستر چرمی برای تبخیر بهتر عرق استفاده کنید. اگر مشکل تعریق پا را دارید ، دو روز پشت سر هم یک جفت کفش نپوشید. کفش ها یک شبه خشک و تمیز نمی شوند.
 4. باکتریها، روی پوست مرده خیلی سریع رشد می کنند. اگر کف پاهای شما دارای لکه های پوستی مرده زیادی است مرتبا از سنگ پا استفاده کنید.
 5. پابرهنه در اطراف قدم بزنید: از هر فرصتی که به دست آوردید برای خارج کردن پاها از کفش هایتان استفاده کنید و پابرهنه قدم بزنید.

 

دلایل تعرق پا و راه های رفع آن

 

مراحل زیر به درمان بوی بد بدن کمک می کند:

شست و شوی روزانه با آب گرم: حداقل یک بار در روز دوش بگیرید یا حمام کنید. به یاد داشته باشید که آب گرم به از بین بردن باکتری های موجود در پوست شما کمک می کند. اگر هوا خیلی گرم باشد ، بیشتر از یک بار در روز استحمام کنید. چرا که دمای بالای هوا از دلایل تعرق است.

لباس: لباس های خود را مرتباً بشویید و حتما لباس تمیز بپوشید.الیاف طبیعی به پوست شما اجازه می دهد نفس بکشد و در نتیجه باعث تبخیر بهتر عرق می شود. الیاف ساخته شده طبیعی شامل پشم ، ابریشم یا پنبه است.

از غذاهای پرادویه پرهیز کنید: ادویه کاری ، سیر و سایر غذاهای پرادویه می توانند عرق برخی افراد را تندتر کنند. برخی از متخصصان معتقدند رژیم غذایی حاوی گوشت قرمز همچنین ممکن است خطر ایجاد بوی بدن را افزایش دهد.

کلرید آلومینیوم: این ماده معمولاً ماده اصلی فعال در ضد تعریق ها است. اگر بدن شما به داروهای خانگی که در بالا ذکر شد پاسخ نداد ، با یک داروساز یا پزشک در مورد یک محصول مناسب حاوی کلرید آلومینیوم صحبت کنید.

سم بوتولینوم: این سمی ترین ماده بیولوژیکی شناخته شده است. با این حال ، امروزه از دوزهای بسیار کم و کنترل شده ی آن در زمینه های مختلف پزشکی استفاده می شود. یک درمان نسبتاً جدید برای افرادی که زیر بغل شان بیش از حد عرق می کنند در دسترس است. طول این درمان می تواند از دو تا هشت ماه طول بکشد.

جراحی: هنگامی که مراقبت از خود و اقدامات دارویی در درمان بوی شدید بدن موثر نباشد، پزشک می تواند یک عمل جراحی به نام سمپاتکتومی توراسیک آندوسکوپیک (ETS) انجام دهد که اعصاب کنترل کننده تعریق زیر پوست زیر بغل را از بین می برد. این روش آخرین راه حل پزشکی است و خطر آسیب به سایر اعصاب و عروق منطقه را دارد.

 

راه های رفع بوی بد عرق

چه موقع باید برای رفع بوی بد عرق به پزشک مراجعه کنید؟

برخی شرایط پزشکی ممکن است میزان تعریق فرد را تغییر دهند. به عنوان مثال ، غده تیروئید بیش از حد فعال یا یائسگی می تواند از دلایل تعرق بیشتر افراد باشد. در حالی که بیماری کبدی ، بیماری کلیوی یا دیابت می تواند قوام عرق را تغییر دهد تا بوی متفاوتی در فرد ایجاد شود.

در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • شب ها شروع به تعریق می کنید.
 • بدون هیچ دلیل منطقی خیلی بیش از حد معمول تعریق می کنید.
 • عرق سرد دارید.
 • تعریق، برنامه روزانه شما را مختل می کند.
 • همچنین اگر بوی بدن شما تغییر زیادی داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

در حالت کلی بدن برای خنک کردن خود، غدد عرق‌ ریز را فعال می‌کند. بنابراین عرق کردن در اکثر مواقع عادی بوده و برای سلامتی ما مفید است. اما اگر تعرق زیاد بر زندگی روزمره شما از جمله کار یا روابطتان تداخل ایجاد می کند، راه حل ها و درمان های بیان شده در این مقاله را دنبال کنید. در صورت عدم درمان حتما به یک پزشک مراجعه کنید. برای درمان بوی بد بدن لوازم بهداشتی متفاوتی نیز وجود دارد که می توانید از فروشگاه اینترنتی ایرانیان دیجیتال تهیه کنید.

منبع: www.webmd.com