دستگاه رطوبت ساز
فواید استفاده از دستگاه رطوبت ساز

مرطوب کردن هوای خانه با دستگاه های رطوبت ساز نه تنها راهی موثر برای بهتر شدن شرایط زندگی است، بلکه می تواند نقش مهمی در تسکین علائم بیماری های مختلف ایفا کند. در زیر، ما ده مورد از رایج ترین دلایلی را که شما باید از دستگاه رطوبت ساز برای مرطوب نگه داشتن هوای داخل خانه یا محل کار استفاده کنید، ذکر می کنیم.

 

1. پوست و لب های خود را مرطوب کنید

هوای خشک ممکن است انواع مختلفی از علائم ناخوشایند را برای پوست ایجاد کند. گرمای هوا باعث می شود سطح رطوبت هوا بین 20 تا 30 درصد کاهش یابد، این خشکی هوا باعث می شود پوست شما رطوبت خود را از دست دهد. و منجر به خشکی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست شود.

پوست دست ها در برابر از دست دادن رطوبت آسیب پذیرتر است، زیرا غدد چربی کمتری نسبت به سایر قسمت های بدن دارد. لب ها نیز از پوست نازک تشکیل شده اند، بنابراین وقتی هوا خشک تر می شود، راحت تر و به صورت مکرر ترک برمیدارد.

علاوه بر این که لوسیون و کرم های پوست می توانند به شما در بازیابی رطوبت از دست رفته کمک کنند، استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز برای افزودن رطوبت به هوای خانه شما نیز می تواند به طور طبیعی به آبرسانی مجدد پوست شما کمک کند. این کار نه تنها به تسکین علائم شایع مرتبط با خشکی پوست کمک می کند، بلکه می تواند مزایای متنوع دیگری را نیز ارائه دهد .

 

2. از گلوی خود محافظت کنید

هنگام قرار گرفتن در معرض هوای داخلی که رطوبت بسیار کمی دارد، ممکن است تارهای صوتی شما خشک شده و آسیب ببینند. اگر این شرایط ادامه داشته باشد و گلوی شما برای مدت طولانی احساس سوزش کند، ممکن است دچار گرفتگی صدا شوید و یا حتی صدای خود را از دست بدهید.

این امر به ویژه در صورتی که دچار آنفولانزا یا سرماخوردگی شده باشید بیشتر صدق می کند. همچنین مطالعات نشان داده است که دستگاه های  رطوبت ساز یک ابزار موثر در مبارزه با ویروس کروپ هستند، ویروسی در دوران کودکی که باعث التهاب در مجاری هوایی فوقانی شده و منجر به سرفه و گرفتگی صدا می شود.

حفظ میزان مطلوب رطوبت در خانه می تواند به روانکاری و تسکین گلوی شما کمک کند.

 

3. سینوس های خود را تسکین دهید

رطوبت کم باعث خشک شدن مجاری سینوسی می شود. این خشک شدن ممکن است منجر به احساس گرفتگی در بینی، فشار سینوس ها، سردرد و حتی خونریزی بینی شود. برخلاف تصور بسیاری از مردم، وقتی بینی شما گرفتگی دارد، ایجاد رطوبت یکی از راه های طبیعی برای کمک به پاک کردن آن است. هوای مرطوب به حفظ جریان مخاط کمک می کند و احتمال ابتلا به گرفتگی مجاری بینی را کاهش می دهد.

داشتن رطوبت مطلوب در هوا نه تنها می تواند به تسکین سینوس های شما کمک کند، بلکه به کاهش خونریزی بینی نیز کمک می کند و به شما امکان می دهد مخاط اضافی را از بین ببرید تا بتوانید آزادتر نفس بکشید.

 

4. گسترش ویروس آنفلوآنزا را متوقف کنید

استفاده از دستگاه رطوبت ساز همچنین می تواند به شما در جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا کمک کند. مطالعه ای که توسط آکادمی ملی علوم انجام شده است، ارتباط قوی بین هوای خشک و انتقال و بقای ویروس آنفلوانزا را نشان می دهد.

محققان دریافتند هنگامی که میزان رطوبت مطلق در هوا بسیار کم باشد، ویروس آنفولانزا می تواند بیشتر زنده بماند و راحت تر در بین همه افراد پخش شود. با استفاده از دستگاه رطوبت ساز در خانه ی خود در طول فصول آنفولانزا، به احتمال زیاد محیطی را ایجاد می کنید که برای بقاء ویروس آنفولانزا مساعد نیست، بنابراین احتمال ابتلا به آن را کاهش می دهید.

البته، کارهای دیگر زیادی وجود دارد که برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا می توانید  و باید انجام دهید. به طور مثال، این کارها شامل شستشوی مکرر دست ها و ضدعفونی کردن تمام قسمت هایی از خانه مانند دستگیره درها که توسط دیگران لمس می شود.

 

5. علائم بیماری خود را تسکین دهید

در صورت سرماخوردگی یا آنفولانزا، دستگاه بخور می تواند بسیاری از علائم ناخوشایند ناشی از بیماری را تسکین دهد. این علائم ممکن است شامل مشکلات تنفسی، گرفتگی بینی و خشکی و درد گلو باشد. جلوگیری از عوارض جانبی با استفاده از دستگاه رطوبت ساز نه تنها به استراحت مورد نیاز شما کمک می کند، بلکه ممکن است به شما در تسریع زمان بهبودی کلی نیز کمک کند.

 

6. مژک های خود را سالم نگه دارید

دستگاه های رطوبت ساز در سالم نگه داشتن مژک های بینی بسیار موثر است. این رشته های سلولی میکروسکوپی در داخل حفره بینی شما قرار دارند و به عنوان اولین خط دفاعی شما در برابر بسیاری از بیماری ها عمل می کنند.

هنگام تنفس، مژک ها و مخاط داخل بینی وظیفه ی به دام انداختن برخی از آلاینده های شناور در هوا مثل گرد و غبار ،شوره، کپک و انواع ذرات دیگر را دارند. وقتی هوایی که تنفس می کنید خشک باشد، مژک ها نمی توانند کار خود را به طور موثر انجام دهند.

 

7. خروپف را کاهش دهید

هوای خشک می تواند در علائم خروپف شما – حتی افزایش شدت آن – نقش داشته باشد. رطوبت ناکافی در هوا باعث التهاب گلو و احتقان بینی می شود. با ایجاد این مشکل در مسیر تنفسی شما، حرکت هوا از طریق بینی شما محدود می شود. این امر باعث می شود از طریق دهان نفس بکشید و سپس خروپف کنید. داشتن رطوبت مطلوب در هوا می تواند خشکی را کاهش داده و در نهایت خروپف شما را کاهش دهد.

 

8. به گرم کردن خانه خود کمک کنید

هرچه هوا در خانه شما مرطوب تر باشد، گرمای بیشتری را احساس خواهید کرد. در مقابل، رطوبت کم تر باعث کاهش دما می شود. استفاده از یک رطوبت ساز خوب در زمستان به حفظ حرارت بالا کمک می کند، بدون این که فشار بیشتری به بخاری وارد کنید. در واقع، توصیه می شود که همزمان با شروع کاهش دما، از هر دو این وسایل به صورت همزمان استفاده کنید.

 

9. به حفظ گیاهان آپارتمانی کمک کنید

انسانها تنها کسانی نیستند که از هوای مرطوب سود می برند. بسیاری از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی که از جنگل می آیند، در محیط هایی رشد می کنند که رطوبت زیادی در هوا وجود دارد. هنگامی که هوا بیش از حد خشک است، می تواند برای گیاهان مشکلاتی از جمله از دست رفتن برگ، خشک شدن نوک برگها و توقف رشد را ایجاد کند. بدیهی است که همه اینها به نوع گیاهانی که در خانه خود دارید بستگی دارد، اما استفاده از رطوبت ساز به ادامه حیات گیاهان شما شانس بیشتری می دهد.

 

10. از مبلمان و اتاق خود محافظت کنید

بخش های چوبی منزل مانند کفپوش ها و مبلمان به تغییر مداوم رطوبت واکنش منفی نشان می دهند. هنگامی که وسایل چوبی بیش از حد خشک می شوند، امکان ترک خوردگی و شکست آنها افزایش پیدا میکند. اگر میزان رطوبت مطلوب در خانه خود داشته باشد، از اثاثیه چوبی خود به خوبی محافظت خواهید کرد.

 

دستگاه رطوبت ساز

سحن آخر

هوای خشک جزء اجتناب ناپذیر فصل زمستان است و با گرم کردن خانه توسط بخاری ها این مسئله را بیشتر نمایان می کند. اگر نگران سلامتی شخصی خود، راحتی خانه و یا حتی قبض خود هستید، استفاده از بخاری و دستگاه رطوبت ساز در کنار هم بهترین کارکرد را خواهد داد.

دستگاه های رطوبت ساز همچنین با ایجاد رطوبت و از بین بردن خشکی هوا، باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی و پوستی و تسریع د درمان علائم بیماری های فصلی خواهد شد.

 

منابع مورد استفاده

learn.compactappliance