یخچال فریزر
راهنمای خرید یخچال فریزر

یخچال و فریزر یکی از با ارزش ترین لوازم خانگی ما است. از قدیم تصور می شد که یخچال ها به عنوان غول های جعبه ای و خسته کننده آشپزخانه انتخاب می شوند و خرید آن ها به سادگی انتخاب بین زرده و سفیده تخم مرغ می باشد. صنعت یخچال سازی با تغییر زمان و پیشرفت تکنولوژی طی ۱۰۰ سال گذشته تغییرات عمده ای را در طراحی و عملکرد خود داشته است.

در نتیجه، امروزه خریداران با طیف گسترده ای از مدل ها با سبک ها و رنگ های متنوع مواجه هستند، مدل های هوشمندانه ای طراحی شده اند تا با دکوراسیون خانه شما همسو باشند و وجود ویژگی های عملکردی جدید، از جمله مواردی است که یخچال شما را به یک مکان سرگرمی تبدیل می کند!

در انتخاب یخچیال باید جنبه های زیادی را از اندازه تا سبک، بهره وری انرژی، برند و قیمت در نظر گرفت. این راهنمای خرید یخچال به شما کمک می کند تا یخچال مناسب را با توجه به بودجه و نیازهای خود پیدا کنید.

 

ابعاد و اندازه یخچال را بدانید

 

سایز یخچال

هنگام خرید یخچال جدید مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنید اندازه است. اندازه گیری ارتفاع، عمق و عرض کافی نیست. اطمینان حاصل کنید که فضای باز شدن درب را نیز در نظر بگیرید، فضای مورد نیاز برای قرار دادن لولای درب، فضای تهویه، فضای تمیز کردن و تمام مسیری که یخچال شما برای ورود به آشپزخانه طی می کند را در نظر بگیرید. در پایین یک راهنمای سریع برای اندازه گیری قرار داده ایم:

سایز یحچال

 

اندازه گیری عمق، عرض و ارتفاع

در صورت ناهموار بودن کف آشپزخانه، حتماً چندین اندازه گیری را از مکان های مختلف انجام دهید. در اندازه گیری فضای وسایل آشپزخانه به ویژه یخچال عمق یخچال خیلی مهم است و برای خرید یخچال شما حتما باید عمق فضای خود را بدانید تا بتوانید یخچال را در آنجای بدهید و یخچال از عمق بیرون تر نباشد زیرا هم دکوراسیون شما را به هم می ریزد و هم سبب گرتن فضای داخل آشپزخانه می شود.

 

اندازه گیری باز شدن درب

چقدر نیاز است که درب یخچال به داخل آشپزخانه شما باز شود؟ بسیاری از یخچال ها برای بیرون کشیدن کشوها یا دسترسی به تمام قفسه ها، نیاز دارند درهای آنها کاملاً باز باشد. اطمینان حاصل کنید که درها به کمدها، پیشخوان، سایر لوازم یا میز صبحانه برخورد نکنند. اگر آشپزخانه کوچکی دارید مراقب باشید.

 

اندازه گیری برای تهویه

مطمئن شوید که حدود سه سانتی متر فضای اضافی در بالا و پشت یخچال در نظر گرفته اید. اگر یخچال به درستی تهویه نشده باشد، ممکن است از انرژی بیشتری استفاده کند و به موتور یا کمپرسور آسیب برساند.

 

اندازه گیری درهای ورودی منزل

به نحوه ورود یخچال خود به آشپزخانه را نیز در نظر داشته باشید. درب ورودی خود را حتما اندازه بگیرید. ممکن است لازم باشد دسته درب یخچال را بردارید، یا حتی خود درب یخچال را برای ورود از درب در بیاورید.

 

اندازه خانواده

بعد از اندازه گیری فیزیکی یخچال و محیط، به اندازه خانواده خود نیز نگاه کنید. آیا خانواده شما به زودی رشد می کند؟ آیا مهمانی های زیادی برگزار می کنید؟ موارد زیر را در انتخاب یخچال مورد نیاز خود در نظر بگیرید :

 

  • هر فرد بالغ حداقل به ۴ الی ۶ فوت نیاز دارد. بین ۵۰ تا ۸۰ لیتر.
  • زن و شوهری که اغلب در خانه آشپزی نمی کنند به حدود ۱۲-۱۶ فوت نیاز دارند. بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ لیتر.
  • دو نفر که آشپزی بیشتری در خانه انجام می دهند باید حداقل یخچال ۱۸ فوتی جستجو کنند. بین ۲۵۰ تا ۳۳۰ لیتر.
  • یک خانواده معمولی چهار نفره حداقل به ۲۰ فوتو بیشتر نیاز دارد. بین ۳۵۰ تا ۴۹۰ لیتر.

 

عادات خرید و آشپزی

هنگام انتخاب یخچال و فریزر، نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر چند وقت یکبار مواد غذایی خریداری می کنید. آیا دوست دارید با خرید عمده پول خود را پس انداز کنید؟ آیا بچه هایی دارید که برای صرفه جویی در وقت به غذاهای یخ زده تکیه می کنند؟

در این صورت، فضای بیشتری از فریزر باید در لیست الزامات شما باشد. یا غذاهای تازه بیشتری خریداری می کنید و مرتباً به فروشگاه می روید؟ مطمئن شوید که ظرفیت کافی برای غذای تازه دارید. اگر اقلام بزرگتر منجمد مانند پیتزاهای یخ زده یا اقلام بزرگتر خریداری می کنید، توجه ویژه ای به ابعاد محفظه فریزر داشته باشید، به ویژه در مدل های ساید بای ساید.

 

انواع یخچال بر اساس طراحی

از نظر سبک طراحی، شما چهار گزینه برای انتخاب دارید و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. مشخص کردن اینکه کدام یک برای شما بهترین انتخاب است اولین و واضح ترین گام در جهت تصمیم گیری نهایی برای خرید است.

 

یخچال فریزر درب فرانسوی

یخچال های درب فرانسوی ترکیبی از طراحی زیبا و عملکرد کاربردی است. مدل های درب فرانسوی دارای دو در برای محفظه یخچال و یک کشوی فریزر در قسمت پایین است. مزایای متعددی برای یخچال فریزر درب فرانسوی وجود دارد که شامل فضای ذخیره سازی زیاد، قفسه های بزرگتر و فضای عمیق تری برای نگهداری اقلام یخ زده است. این مدل ها شیک به نظر می رسند، اما متأسفانه، تعداد کمی از شرکت ها در ایران یخچال به سبک درب فرانسوی ارائه می دهند.

یخچال فریزر درب فرانسوی
یخچال فریزر درب فرانسوی

یخچال فریزر ساید بای ساید

یخچال های ساید بای ساید با قسمت فریزر در سمت چپ و محفظه یخچال در سمت راست به دو نیم تقسیم می شوند. طراحی یخچال ساید بای ساید به شما این امکان را می دهد تا مواد غذایی را هم در یخچال و هم در فریزر در سطح بالا قرار دهید، بنابراین برای برداشتن مواد غذایی مورد نظرتان نیازی به خم شدن ندارید. یخچال های ساید بای ساید جادار هستند و دارای قفسه ها و سطل های قابل تنظیم متعدد هستند. 

این مدل ها با دارا بودن ظرفیت کافی برای یک خانواده شش یا هفت نفره مناسب هستند. معمولاً اکثر یخچال های ساید بای ساید با ظرفیت ۵۳۱ الی ۷۰۰ لیتری عرضه می شوند. همچنین این مدل ها دارای دستگاه های یخ ساز و آب ساز هستند. یکی از بزرگترین معایب یخچال های ساید بای ساید اندازه آن هاست. این مدل ها معمولاً از یخچال های معمولی عریض تر هستند و برای آشپزخانه های کوچک ایده آل نیستند. ضمنا قیمت بالاتری هم دارند.

یخچال فریزر ساید با ساید
یخچال فریزر ساید با ساید

یخچال فریزر درب پایین

در این مدل ها محفطه یخچال در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار می گیرد. این یخچال ها دارای طراحی سنتی هستند و قیمت پایین تری دارند. مزیت بزرگ یخچال ها ییکه دارای یک فریزر در قسمت پایین هستند، عمیق و بزرگ بودن آن است.

یکی دیگر از مزایای فریزرهای پایین عامل راحتی است. برای اکثر مردم، قسمت اصلی ذخیره مواد غذایی تازه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که از قسمت فریزر کمتر استفاده می کنند با پایین بودن قسمت فریزر، محفظه یخچال شما در سطح بالا قرار می گیرد. این امر پیدا کردن اقلام متداول مانند سبزیجات، شیر و سایر مواد غذایی معمول را آسان می کند. 

یخچال فریزر درب پایین
یخچال فریزر درب پایین

یخچال فریزر درب بالا

این مدل ها محبوب ترین نوع یخچال در ایران هستند، جایی که فریزر در بالای محفظه اصلی نگهداری مواد غذایی تازه قرار دارد. یخچال دو درب فضای بیشتری دارد و بنابراین برای خانوارهای چهار نفره مناسب است. یخچال های دو درب معمولاً با ظرفیت ۲۳۵-۴۱۵ لیتر عرضه می شوند. در مقایسه با یخچال تک در، یخچال های دو درب برای عملکرد به انرژی بیشتری نیاز دارند. 

با این حال، به لطف رتبه بندی ستاره های کم مصرف، می توانید یخچال های دو درب را انتخاب کنید که مصرف برق کمتری دارند. برخلاف یخچال های تک در، یخچال های دو درب بدون برفک هستند. این فناوری اجازه می دهد تا هوای خنک داخل یخچال توسط فن های برقی پخش شود. به بیان ساده، هیچ نوع یخی تشکیل نمی شود و نیازی به یخ زدایی نیست. 

یخچال فریزر درب بالا
یخچال فریزر درب بالا

یخچال فریزر تک درب

رایج ترین و قدیمی ترین نوع یخچال می باشند. این مدل ها برای افراد تک نفره یا خانواده دو نفره مناسب است. این یخچال ها تنها یک درب برای یخچال و فریزر دارند. اندازه آنها کوچکتر است و ظرفیت آنها بین ۱۶۵ تا ۲۸۰ لیتر است. با توجه به اندازه کوچک، قفسه های یخچال تک درب محدود هستند. از نظر فن آوری خنک کننده، اکثر یخچال های تک درب دارای یخچال فریزر دستی هستند که دائما باید یخ زدایی انجام گیرد.

یخچال فریزر تک درب
یخچال فریزر تک درب

یخچال هوشمند

همانطور که از نامش پیداست، یخچال هوشمند از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل می شود و همچنین ویژگی های اضافی را ارائه می دهد که در یخچال استاندارد موجود نیست. به عنوان مثال ، The Family Hub سامسونگ یک یخچال هوشمند با صفحه لمسی بزرگ و فناوری تشخیص مواد غذایی داخلی است. این مدل می تواند نوع غذایی را که در آن ذخیره کرده اید را تشخیص دهد، دمای داخلی را کنترل کرده و حتی یک لیست خرید تهیه کند! این یخچال همچنین از تشخیص صدا پشتیبانی می کند و دارای چندین برنامه مختلف است. 

یخچال فریزر هوشمند
یخچال فریزر هوشمند

یخچال کوچک

 این یخچال های جمع و جور برای اتاق خوابگاه یا دفاتر کوچک مناسب هستند. آنها برای نوشیدنی ها، میان وعده ها و اقلام فاسد شدنی عالی هستند. مزیت یخچال فشرده این است که فضای زیادی را اشغال نمی کنند. مینی یخچال ها با ظرفیت ۵۰-۹۰ لیتر تولید می شوند.

یخچال فریزر کوچک
یخچال فریزر کوچک

 

 

ظاهر یخچال مهم است

از آنجایی که شما هر روز از یخچال خود استفاده می کنید، ظاهر و سبک آن می تواند تأثیر زیادی در دکوراسیون آشپزخانه شما داشته باشد. یخچالی با ظاهری تمیز که با فضای داخلی آشپزخانه شما ترکیب شود انتخاب کنید. استیل ضد زنگ محبوب ترین نوع در بین مصرف کنندگان است، اگرچه باید توجه داشته باشید که آهنرباها را نگه نمی دارد. برخی از یخچال های جدید دارای روکش مشکی از جنس استیل ضد زنگ هستند که نگهداری از آنها راحت تر است. شما همچنین می توانید از رنگ های پررنگ مانند قرمز استفاده کنید.

 

ویژگی های ضروری را بررسی کنید

هنگام خرید یخچال، هرگز نباید ویژگی های اساسی و ضروری را نادیده بگیرید. ویژگی هایی مانند یخ ساز و آب پاش ممکن است مناسب باشد،اگر از افرادی هستید که دوست دارید مقدار زیادی قوطی نوشابه و بطری های پپسی ذخیره کنید، مطمئن شوید که می توانید ارتفاع قفسه ها را تنظیم کنید. همیشه به دنبال یخچال هایی با قفسه های ضد نفوذ و کنترل های داخلی برای تنظیم دما باشید تا غذاهای شما تا زمانی که ممکن است تازه بمانند. اگر گوشت زیادی مصرف می کنید، یخچالی بخرید که دارای محفظه جداگانه برای گوشت و سایر محصولات لبنی مانند پنیر باشد.

 

به دنبال بهره وری انرژی باشید

هنگام خرید یخچال جدید یا مدل دست دوم، همیشه به دنبال برچسب Energy Star باشید که به مصرف کنندگان می گوید یخچال در هر واحد چقدر برق مصرف می کند.هر چقدر تعداد ستاره های یخچال بیشتر باشد، انرژی کمتری مصرف می کند. بدیهی است که هزینه یخچال و فریزر ۵ ستاره بیش از ۲ ستاره است. اما این به کاهش هزینه های کلی در بلند مدت کمک می کند.

انرژی

 

سخن آخر

از آنجا که اکثر یخچال های جدید دارای ضمانت محدود هستند، از فروشندگان ضمانت نامه اضافی بخواهید. اگرچه ممکن است ضمانت نامه اضافی به صورت رایگان ارائه نشود، اما نکته ای است که باید در نظر بگیرید. شرکت هایی مانند سامسونگ و ال جی ضمانت طولانی مدت را برای یخچال و فریزر ارائه می دهند، بنابراین ارزش هزینه اضافی برای یک محصول گران قیمت را دارد. 

 

منابع مورد استفاده :

Indianexpress