کولر گازی قابل حمل
راهنمای خرید و استفاده از کولر گازی قابل حمل


گرما علاوه بر ناراحتی که ایجاد می کند، می تواند پیامدهای جدی برای سلامتی داشته باشد. محققان تخمین می زنند که سالانه تقریباً ۷۰۰ نفر از کسانی که در معرض گرمای شدید در ایالات متحده قرار میگیرند، فوت میکنند. کولرهای گازی قابل حمل برای برخی از افراد لوکس به نظر می رسند، اما جدای از طراحی زیبا، راحتی را به مصرف کنندگان هدیه می دهند.
ما در این مقاله به تمام نکاتی که باید در انتخاب کولر گازی قابل حمل مناسب توجه کنید، پرداخته ایم.

 

چرا باید کولر گازی قابل حمل بخریم؟

کولرهای گازی قابل حمل تنها برای افرادی که سیستم تهویه هوای مناسبی در خانه ندارند یک گزینه هوشمند نیست، بلکه راهی عالی برای صرفه جویی در هزینه و کاهش مصرف انرژی است. در واقع، مزایای زیادی در استفاده از این مدل ها وجود دارد.

یک کولر گازی قابل حمل می تواند به شما کمک کند تا دمای یک منطقه خاص را که زمان زیادی را در آن می گذرانید کاهش دهید. لازم نیست کل خانه خود را خنک کنید این امر در صورتی مفید است که در درجه اول تنها از یک یا دو اتاق در کل خانه خود استفاده کنید. خنک کردن کل خانه با هدف خنک نگه داشتن یک اتاق بسیار کارآمدتر از خنک کردن یک منطقه مورد نظر است.

 

مواردی که هنگام خرید کولر گازی قابل حمل باید در نظر بگیرید

برای پیدا کردن کولر گازی قابل حمل مناسب، مطمئن شوید که در هنگام خرید همه این عوامل را در نظر گرفته اید.

 

قیمت

کولرهای گازی قابل حمل می توانند متوسط بین ۴ تا ۶۰ میلیون برای نسخه های خانگی و بیش از ۱۰۰ میلیون تومان  برای واحدهای تجاری متغیر باشد. اختلاف در قیمت می تواند به عوامل مختلفی مرتبط باشد، اصلی ترین مولفه قدرت کولر گازی است.

بسیاری از کولرهای گازی قابل حمل به عنوان بخاری یا رطوبت گیر عمل می کنند و طبیعتا این عملکرد های اضافی قیمت را بالا می برد، همچنین قابلیت های اضافی مانند کنترل از راه دور یا تایمرهای قابل برنامه ریزی می توانند در تعیین قیمت نقش داشته باشند.

 

فیلتر کولر گازی

همانطور که احتمالاً می دانید کولرها انرژی زیادی مصرف می کنند، بنابراین برچسب قیمت روی محصول، بخش کوچکی از کل داستان قیمت یک کولر قابل حمل است. در ایران حدود ۱۳ درصد از هزینه های قبض ​​یک خانه به هزینه های سیستم های سرمایشی اختصاص می یابد.

و در نهایت، سایر هزینه های جاری، مانند تعویض فیلترهای هوا را فراموش نکنید. باید بدانید که هزینه فیلتر جایگزین چقدر است و هر چند وقت یکبار نیاز به خرید فیلتر جدید دارید. اگر فیلتر نیاز به تعویض مکرر داشته باشد، هزینه ها به سرعت افزایش می یابد.

 

اندازه کولر

برخی از افراد کولرهای گازی قابل حمل را به قصد نگهداری کامل آنها در یک اتاق خریداری می کنند. برای برخی دیگر، ویژگی “قابل حمل” واقعاً مهم است و آنها می خواهند کولر خود را از اتاقی به اتاق دیگر یا مکانی به مکان دیگر منتقل کنند. اگر شما در دسته دوم قرار می گیرید، مهم است که یک کولر گازی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی آن را جابجا کنید.

هم از اندازه کولر گازی و هم از وزن آن آگاه باشید. حتی اگر قصد دارید آن را در دراز مدت در یک نقطه نگه دارید، باید مطمئن شوید که در آن نقطه جا می گیرد. فضا را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید مشخصات محصول با آنچه برای آن فضا دارید مطابقت دارد.

 

اندازه اتاق

برای بسیاری از خریداران، ابعاد کولر گازی به اندازه میزان خنک کردن آن اهمیتی نخواهد داشت. اکثر کولرهای گازی قابل حمل کل خانه یا آپارتمان را خنک نمی کنند. آنها برای خنک کردن اتاقهای خاص مانند اتاق خواب یا اتاق نشیمن مفیدتر هستند.

تولیدکنندگان از BTU برای اندازه گیری قدرت کولر گازی خود استفاده می کنند. به طور کلی، هرچه تعداد BTU بزرگ باشد، دستگاه قدرت خنک کنندکی بیشتری خواهد داشت.

 

مصرف انرژی

بسته به مقدار استفاده از کولر گازی، ممکن است میزان مصرف انرژی شما افزایش یابد. اگر صرفه جویی در هزینه های انرژی برای شما مهم است، باید اولویت خود را برای پیدا کردن یک کولر گازی با ترموستات قابل برنامه ریزی قرار دهید که وقتی دمای اتاق شما به دمای مورد نظر خود رسیده باشد، دستگاه به طور خودکار خاموش شود.

 

شیلنگ دوگانه در برابر شیلنگ تک

کولرهای تک شیلنگ: این مدل ها از شیلنگ یکسانی برای ورودی و خروجی هوا استفاده می کند.

کولرهای دو شیلنگ: این مدل ها دارای یک شیلنگ ورودی و یک شیلنگ خروجی است. به دلیل دارا بودن دو شلنگ مجزا، این نوع کولر گازی قابل حمل نه تنها از نظر مصرف انرژی کارآمدتر است، بلکه اتاق شما را تقریباً ۴۰ درصد سریعتر از مدل های یک شلنگ خنک می کند.

 

سر و صدا

به طور کلی همه کولرهای گازی صدای پس زمینه را تولید میکنند. یکی از بهترین روش ها برای دانستن اینکه مدل مورد نظر شما تا چه مقدار صدا تولید می کند، خواندن نظرات مشتریان است. اگر شکایتی در مورد میزان صدای دستگاه دیدید، میفهمید که خرید آن برای شما مناسب نیست.

 

نصب و راه اندازی

به طور کلی، نصب کولرهای گازی قابل حمل نباید مشکل زیادی ایجاد کنند، وگرنه نمی توانند عنوان “قابل حمل” را ادعا داشته باشند. اصلی ترین چیزی که باید نگران آن باشید این است که قسمت پشتی آن را برای تهویه هوای مناسب بر روی پنجره وصل کنید.

  

طراحی

اصولا بسیاری از مشتریان، بیشتر به عملکرد آن اهمیت می دهند تا طراحی آن. اما اگر شما به سبک و زیبایی فضای زندگی خود اهمیت می دهید، مدلی را بخرید که هم عملکرد و هم طراحی خوبی داشته باشد.

کولرهای گازی قابل حمل در طراحی های مختلف ساخته می شوند. اکثر آنها دارای طیف رنگی اصلی هستند (مشکی، سفید و خاکستری)، با این حال می توانید طیف های رنگی متفاوتی را هم پیدا کنید.

 

میعانات

کولرهای گازی قطره ای بیشتر میعانات را از طریق شیلنگ خروجی خود، خارج می کنند، اما همچنان ممکن است مقداری آب درون ظرف چکه گیر باقی بماند. شما همیشه باید ظرف را بررسی کرده و هر چند وقت یکبار آن را خالی کنید، اما نیازی به بازدید مکرر ندارید.

ساده ترین راه، خرید مدل بدون قطره است. این مدل ها تمام میعانات داخلی را تبخیر می کنند، بنابراین لازم نیست نگران تخلیه چیزی باشید. بدیهی است که این مدل ها محبوب ترین نوع کولر گازی قابل حمل در بین مصرف کنندگان هستند.

 

کولر گازی پرتابل
کولر گازی قابل حمل

امکانات کولرهای گازی قابل حمل

 

ترموستات قابل برنامه ریزی:

یک ترموستات قابل برنامه ریزی به شما امکان می دهد تا کولر را برای دمای مورد نظر خود تنظیم کنید و اطمینان داشته باشید که پس از رسیدن دمای اتاق به نقطه مورد نظر خاموش می شود. این امر نه تنها نیاز به روشن و خاموش کردن دستی آن را برطرف می کند، بلکه اغلب می توانید دستگاه را از قبل برنامه ریزی کنید تا در زمان های خاص شروع به خنک سازی کند.

 

سیستم تخلیه خودکار:

یک سیستم تخلیه خودکار تمام آب دستگاه را تبخیر می کند، بنابراین هرگز مجبور نیستید آب دستگاه را مکررا خالی کنید.

 

کنترل از راه دور:

کنترل از راه دور به شما این قدرت را می دهد که بدون بلند شدن از کاناپه و یا تخت، دستگاه خود را روشن و یا خاموش کنید.

 

حالت گرمایش:

بسیاری از کولرهای گازی دارای حالت گرمایش هستند که می توانند دمای محیط را تا مقدار مورد نیاز شما گرم کنند.  به طور کلی، کولرها انرژی زیادی مصرف می کنند، اما کاربر می تواند بر میزان استفاده مدل شخصی خود تأثیر بگذارد. با خاموش کردن کولرتان، زمانی که اتاق در دمای مناسب قرار دارد، میزان مصرف انرژی به شدت کاهش می یابد.

 

رطوبت گیری:

کولر گازی با قابلیت رطوبت گیری می تواند رطوبت هوا را از بین ببرد. کنترل رطوبت در خانه به دلایل زیادی مفید است، اما به ویژه در فصول گرم سال بسیار ضروری است.

 

سخن آخر

هنگام خرید کولر گازی قابل حمل نکات زیادی باید در نظر گرفته شود، اما اولین باری که آن را در یک روز گرم تابستانی روشن می کنید، از اینکه که وقت گذاشتید و بهترین مدل آن را انتخاب کردید خوشحال خواهید شد. تابستان لزوماً نباید جنبه منفی داشته باشد، حداقل زمانی که بتوانید گرمای خانه خود را با کولرهای گازی قابل حمل کنترل کنید.

 

منابع مورد استفاده

learn.compactappliance