راهنمای خرید میز اتو

 

اتو کردن از جمله کارهایی است که زمان می برد و برای انجام درست آن به لوازم جانبی مناسب نیاز دارید. میز اتو یک ابزار اساسی برای حفظ کیفیت و اتوی صحیح لباس هایتان است. وقتی با انبوهی از لباس های چروکیده، پرده یا سایر پارچه ها مواجهید، داشتن یک میز اتو و دستگاه اتوی بخار مناسب می تواند به شما کمک زیادی در نظم دهی همه این موارد بکند. اگر فکر می کنید همه میزهای اتو شبیه هم هستند، در اشتباه هستید. میزهای اتو در اندازه ها و کیفیت های مختلف، مقاومت و سایر ویژگی های اضافی دیگر ارائه می شوند. چگونگی انتخاب میز اتو، به نوع لباسی که باید اتو کنید و به اندازه اتاقی که در خانه دارید بستگی دارد. صرف نظر از نیاز شما، انتخاب مناسب یک میز اتو می تواند پیچیده باشد. بازار مملو از مدل های متنوع در اندازه ها و شکل های مختلف است که می تواند شما را در انتخاب یک خرید مناسب سردرگم کند. اگر می خواهید انتخاب کنید که کدام میز اتو برای شما ایده آل است، در جای مناسبی قرار دارید!

 

طول و عرض میز اتو

میز های اتو در اندازه های مختلف ساخته می شوند تا انواع مختلف لباس ها را پوشش دهند. اگر مجبور شوید چند شلوار مردانه را اتو کنید، ممکن است به یک میز بزرگتری احتیاج داشته باشید. در این راستا، بسته به آنچه باید اتو کنید، اندازه میز اتو مورد ضروری خواهد بود که باید قبل از خرید در نظر بگیرید. بدیهی است که هرچه میز اتو بزرگ تر باشد، اتو کردن لباس هایی با اندازه بزرگ راحت تر خواهد بود.

اکثر مدل های موجود در بازار دارای عرض بین ۳۰ تا ۶۰ و طول ۱۱۰ تا ۱۵۰ سانتی متر می باشند. طبیعی است که از این مدل میز اتوهای تاشو برای اتوکشی پرده و ملحفه ها نمی توانید استفاده کنید. همچنین مدل های کوچک رومیزی که دارای اندازه کوچکتری نسبت به میزهای تاشو هستند برای اتوکشی های سریع می توانند مناسب باشند ولی برای لباس ها یا پارچه های بزرگ به دردتان نمی خورند.

 

ارتفاع استاندارد میز اتو

در حالت ایده آل، شما باید یک میز اتو با ارتفاع متحرک بخرید، به خصوص اگر بیش از یک نفر در خانه باشید. خوشبختانه، اکثریت قریب به اتفاق آن ها این ویژگی را دارند و به طور کلی از ۲۸ تا ۳۶ اینچ ارتفاع انعطاف ناپذیر بهره می برند. برخی از آنها دامنه کوچکتر و برخی دیگر دامنه گسترده تری را پوشش می دهند. بنابراین، اگر ۲ نفر در خانه اتو می زنند و از نظر قدی اختلاف دارند، خرید یک صفحه اتو با طیف قابل توجهی از ارتفاع قابل تنظیم، انتخاب مناسب تری است.

باید به این نکته توجه کرد که ارتفاع میز اتو در حالت ایستاده باید هم سطح با کمر قرار گیرد. برای افرادی که وضعیتشان هنگام اتو کردن مدام در حالت ایستاده و نشسته تغییر می باید، یک میز اتوی تاشو ایده آل است زیرا تغییر دادن ارتفاع آن به بالا یا پایین ساده تر است.

 

کاور میز اتو

هنگامی که یک میز اتوی مناسب انتخاب کردید، باید از آن به خوبی نگهداری کنید تا دوام داشته باشد. یکی از قسمت های میز اتو که ساییدگی زیادی را تجربه می کند سطح میز اتو است. اگرچه اکثر میزهای اتو دارای روکش هستند، اما بهتر است یک پوشش اضافی برای قرار دادن در روی آن تهیه کنید. پوشش دوم باعث می شود سطح میز صاف تری داشته باشید و همچنین از ایجاد اثرات فلزی روی لباس جلوگیری می کند.

یک روکش خوب باید گرمای اتو را منعکس کند، بنابراین علائم سوزش را کاهش می دهد. همچنین پد روکش میز اتو باید اجازه عبور رطوبت را بدهد، بنابراین از لکه دار شدن هنگام استفاده از اتو بخار جلوگیری می کند. علاوه بر مقاومت در برابر سوزش و لک بودن، پوشش سیلیکونی با بازتاب گرما از اتو به داخل لباس، اتو کردن را نیز آسان می کند. روکش ها معمولا ضخامتی بین ۴ تا ۸ میلی متر دارند اما توجه داشته باشید هرچه لایه روکش ضخیم تر باشد، بهتر است.

 

مقاومت میز اتو

با این که یک میز اتوی سبک می تواند جذاب به نظر برسد، ولی باید آنقدر مقاوم باشد که موقع اتو زدن دچار مشکل نشده و نشکند. یک میز اتوی مقاوم علاوه بر اینکه اتوکشی را آسان تر می کند از بروز خطرات احتمالی مانند سقوط میز بر روی افراد یا اشیا و یا افتادن اتو هنگام اتوکشی جلوگیری می کند. میزهای اتو با کیفیت بهتر به قفل های مخصوص حمل و نقل ساده مجهز می شوند. هنگام جابجایی میز از قفل استفاده می کنید تا از باز شدن فنر و صدمه دیدن آن جلوگیری کنید. میزهای اتو استیل و آلومینیومی به دلیل کیفیت دوام معمولاً گزینه های بهتری هستند.

 

وزن میز اتو

تخته های اتوی ساخته شده در اوایل دهه ۱۹۰۰ از انواع مختلف چوب ساخته می شدند اما امروزه از پلاستیک، مواد چوب فشرده یا بافت فولادی در ساخت آن ها استفاده می شود. این مواد سبک تر، جابجایی و نگهداری آن ها را آسان تر می کنند. علاوه بر این، یک میز اتو سبک برای افراد مسن و کسانی که بازوهای ضعیفی دارند نیز مناسب است. همچنین میزهای اتو سبک ارزان تر هستند و این برای کسانی که بودجه کمی دارند بسیار مناسب است. در عین حال  از آنجا که وزن کمی دارند، زودتر دچار فرسودگی و شکستگی می شوند.

 

انواع میز اتو

میز های اتو را می توان به طور عمده به سه دسته کلی تقسیم کرد: میز اتو قابل حمل، میز اتو دیواری و میز اتو رومیزی. هر یک از سه میز اتو فوق مزایا و معایب خود را دارند. برای انتخاب مناسب ترین میز اتو، ابتدا باید موارد خاصی مانند دفعات استفاده، فضای موجود در داخل اتاق، بودجه و … را در نظر گرفت.

 

۱-  میز اتوی تاشو


میزهای اتوی تاشو رایج ترین اشکال میز در دوران مدرن هستند.  بیشتر خانواده های معاصر ترجیح می دهند این نوع میزها را در خانه خود داشته باشند. دلایل زیادی در پشت محبوبیت فزاینده آنها وجود دارد. اولین دلیل کاربر پسند بودن این مدل هاست که می توانند در کمترین زمان تنظیم شوند. همچنین انتقال این میزها از یک مکان به مکان دیگر آسان است. این ساختار میز اتوی تاشو است که آن را بسیار راحت کرده است. به طور خاص، پایه های قابل انعطاف این میزها یکی از بزرگترین مزایای استفاده از این هاست. این ویژگی به کاربر اجازه می دهد تا به راحتی کل میز را جمع کرده و در صورت عدم استفاده در مکان امن تری نگه دارد. تنظیم ارتفاع از دیگر مزایای بزرگ میز های اتو تاشو است.

میزهای اتو تاشو برای افرادی که در خانه های کوچک با فضای محدود زندگی می کنند مفید است. با این حال، اگر فضای کافی در خانه دارید، می توانید پایه های قابل کشش میز های اتو را برای گستردن راحتتر لباس ها بازتر کنید. تنها عیب این طیف محصولات طبیعت نسبتاً شکننده آنهاست. بنابرین توصیه می شود که کاربران باید با احتیاط از این موارد استفاده کنند. به طور خاص، توصیه می شود این محصولات را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

 

 

۲- میز اتوی رومیزی


میزهای اتو رومیزی به اندازه میزهای اتو تاشو محبوبیت دارند. تفاوت اصلی این مدل ها با میزهای تاشو کوتاه تر بودن پایه های آن است. این میزها نیز به اندازه میزهای تاشو در حمل و نقل آسان خوب هستند. افرادی که فضای محدودی در اتاق خود دارند نیز می توانند آنها را استفاده کنند. با این حال، اگر قصد دارید پارچه های بزرگتر یا مقدار بیشتری لباس را روی آن نگه دارید، این مدل مناسبی برای شما نیست. در عین حال، به دلیل اندازه نسبتاً کوچکتر، این میزهای اتو مناسب برای اتو کردن قسمت های خاص لباس مانند آستین ، جیب یا یقه ها نیستند.

 

 

۳- میز اتوی دیواری


این نوع میزهای اتو همانطور که از اسمشان پیداست می توانند روی دیوار ثابت شوند.  همچنین در صورت عدم استفاده می توان آن را تا شده نگه داشت.  این نوع میزها به دلیل محدود بودن فضای زندگی موجود در دوران مدرن، رشد قابل توجهی داشته اند. در واقع هیچ میز اتو بهتری وجود ندارد که بتواند میزان فضا را برای شما مانند میزهای اتو دیواری صرفه جویی کند. می توان این میزهای آهنی را درون کمد نیز تعبیه کرد. میزهای اتو دیواری کاملاً کاربرپسند هستند و استفاده از آن ها نیز بسیار آسان است. میزهای اتو دیواری از نظر نصب نیز بهترین گزینه ها هستند. طراحی مناسب آنها این محصولات را برای نصب آسان راحت می کند. نیازی به تماس با هیچ متخصص یا تکنسینی نیست. 

 

 

امیدوارم که ما تمام اطلاعات مربوط و مهم در مورد انتخاب های متنوع میز اتو و لوازم جانبی موجود برای آن را در اختیار شما قرار دهیم. در واقع بیشتر خریداران میز اتو آن ها را در اندازه استاندارد می خواهند. افرادی که دارای اتو بخار ساز هستند با استفاده از میزهای بزرگتر و عریض تر، ایمن تر خواهند بود. افرادی که فضای محدودی دارند می توانند رومیزی، یا میز اتو نصب شده روی دیوار را انتخاب کنند. داشتن میز مناسب کار اتو را بسیار ساده تر می کند.

 

منابع مورد استفاده :

Ironsexpert و Smoothwares