ماشین ظرفشویی
راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

خرید ماشین ظرفشویی یک تعهد مالی بزرگ است که اگر به خوبی انجام شود، با کاهش هزینه قبوض انرژی، در وقت، تلاش و پول شما صرفه جویی می کند. بر اساس گزارش سازمان آب و فاضلاب ایران، خانه های معمولی در ایران روزانه تقریبا ۶۲۰ لیتر آب مصرف می کنند و شستن ظرف ها حدود ۵ درصد از مصرف آب خانگی را تشکیل می دهد.

ماشین های ظرفشویی می توانند روشی کارآمدتر برای تمیز کردن ظروف باشند و مهمتر از همه، به شما این امکان را می دهند که زمان کمتری را با دستکش های لاستیکی در سینک ظرفشویی بگذرانید. به همین دلیل است که ما این راهنما را برای کمک به شما برای معرفی برخی از جنبه های این ماشین ها آماده کرده ایم.

 

انواع ماشین ظرفشویی از نظر طراحی:

بسته به معماری آشپزخانه شما، ماشین های ظرفشویی می توانند به صورت متفاوت نصب شوند تا به بهترین نحو با فضای موجود متناسب باشد. سه نوع مدل متفاوت برای این ماشین ها وجود دارد:

یکپارچه: ماشین های ظرفشویی یکپارچه زیر پیشخوان آشپزخانه شما قرار می گیرند و توسط درب کابینت از محیط بیرونی پنهان می شوند.

نیمه یکپارچه: این مدل ها نیز در زیر میز کار قرار می گیرند اما صفحه و درب دستگاه قابل رویت است.

مستقل: این ماشین ها که رایج ترین مدل های در بازار هستند را می توان در هر مکانی قرار داد.

 

ماشین ظرفشویی
ماشین ظرفشویی از لحاظ طراحی

 

اندازه ماشین های ظرفشویی:

ماشین های ظرفشویی در سه اندازه مختلف وجود دارند: ایستاده، رومیزی و توکار.  اگر از ماشین ظرفشویی جدید در آشپزخانه استفاده می کنید، باید عرض فضایی را که برای قرار دادن آن در نظر گرفته اید را اندازه بگیرید.

ماشین ظرفشویی ایستاده:

این مدل ها که مناسب خانواده های پرجمعیت می باشد، از نظر ابعاد بزرگ تر از مدل های دیگر هستند و فضای بیشتری را اشغال می کنند.

اندازه کامل: امکان شست و شوی ۱۲۰-۱۵۰ ظرف / ۶۰ سانتی متر عرض و ۹۰ سانتی متر ارتفاع / مناسب خانواده های بالای ۴ نفر

ماشین ظرفشویی توکار:

هنگامی که فضا در آشپزخانه تنگ است، یک ماشین توکار می تواند گزینه خوبی باشد. با عرض ۴۵ سانتی متر، این مدل ها ۱۵ سانتی متر باریک تر از مدل های ایستاده هستند، اما هنوز هم می توانند ۹۰ یا ۱۰۰ ظرف را به طور همزمان شستشو دهند.

اندازه باریک: امکان شست و شوی ۹۰-۱۰۰ ظرف / ۴۵ سانتی متر عرض / مناسب خانواده های ۲ الی ۴ نفره

ماشین ظرفشویی رومیزی:

مدل های جمع و جور می توانند یکپارچه یا روی میز باشند. همانطور که از نام آنها مشخص است، ماشین های ظرفشویی روی میزی بالای میزهای آشپزخانه قرار می گیرند و فضای کمتری را اشغال می کنند. ابعاد این مدل ها کمی بزرگتر از اجاق مایکروویو هستند و ظرفیت کمی بین ۴۰ تا ۶۰ ظرف در خود جای می دهند، بنابراین نمی توانید ظروف زیادی را به طور همزمان در آن شستشو دهید.

اندازه جمع و جور: امکان شست و شوی ۴۰-۶۰ ظرف / ۵۵ سانتی متر عرض / مناسب خانواده های ۲ نفره

 

ماشین ظرفشویی
ماشین ظرف شویی از نظر ابعاد

 

ویژگی های کلیدی ماشین های ظرفشویی:

شست و شوی سریع:

برنامه شستشوی سریع دستی مناسب زمانی است که به ظروف تمیزشده نیاز فوری دارید. برخی از مدلها می توانند ظروف را فقط در ۱۵ دقیقه بشویند.

برنامه صرفه جویی در انرژی:

برنامه های زیست محیطی ظرف های شما را با استفاده از ۲۰ تا ۴۰ درصد انرژی کمتر با گرم کردن آب به آرامی در یک چرخه طولانی تر شستشو می دهند. این کار به شما کمک می کند تا در انرژی مصرفی صرفه جویی کنید.

سکوت:

ماشین های ظرفشویی با علامت بی صدا از مدل های معمولی بی صدا تر هستند. این مدل ها از موتورهای بدون برس استفاده می کنند تا صدای کمتری را تولید کنند.

شستوشوی بهداشتی:

این برنامه شستشوی فشرده که به عنوان چرخه بهداشتی نیز شناخته می شود، گرما را تا ۷۰ درجه افزایش می دهند تا مطمئن شوند ظروف به طور مناسب استریل شده و کاملاً تمیز و ایمن است.

قفسه قابل تنظیم:

بسیاری از مدل ها دارای سبد و قفسه های قابل تنظیم هستند که به شما امکان می دهد ماشین ظرفشویی خود را به هر شکلی که می خواهید بارگذاری کنید. برخی از قفسه های بالایی را می توان بالاتر قرار داد تا وسایل بزرگتر در زیر قرار گیرند.

قطع آب:

یک ویژگی ایمنی عالی، عملکرد محافظتی در برابر آب ورودی در صورت بروز اشکال در ماشین ظرفشویی که به طور خودکار آب را قطع می کند. به این ترتیب دیگر نگران نشت آب نخواهید بود.

خشک کن:

برخی از ماشین های ظرفشویی دارای قابلیت خشک کن ظروف هستند که یک ویژگی ضروری برای خیلی از افراد است.

میوه شوی:

برخی از ماشین های ظرفشویی علاوه بر شستشوی ظروف، قابلیت شستشوی میوه ها و سبزی ها را نیز دارند. در واقع همان سبدهایی که برای قرار دادن ظروف استفاده می شوند برای شستشوی میوه ها و سبزیجات نیز به کار برده می شوند. مسئله مهم قابلیت دستگاه در استفاده از آب سرد است. در واقع باید دید آیا دستگاه امکان شستشوی میوه ها و سبزیجات با آب سرد را دارد یا خیر.

 

قیمت ماشین ظرفشویی:

قیمت همیشه تضمین کننده کیفیت نیست، اما می توانید یک ماشین ظرفشویی عالی و مقرون به صرفه انتخاب کنید که اصول اولیه تمیز کردن و خشک کردن را به درستی انجام دهد. برخی از بهترین ماشین های ظرفشویی ارزان قیمت که ما آزمایش کرده ایم با قیمتی کمتر از ۱۵ میلیون موجود می باشند. هرچند ممکن است لازم باشد در مورد ویژگی ها مصالحه کنید.

مدل های گران قیمت اغلب دارای برنامه بیشتر و ویژگی های پیشرفته ای هستند، مانند سنسور ضد سیل، قابلیت باز شدن خودکار درها برای خشک ماندن ظروف و حتی wi-fi داخلی برای کنترل ماشین لباسشویی از راه دور با تلفن هوشمند.

 

لوله های اضافی و نصب آنها:

لوله های فاضلاب و آب برای ماشین های ظرفشویی ضروری هستند، بنابراین به یاد داشته باشید که فضای کافی برای اتصال آنها به ماشین ظرفشویی خود بگذارید. عمق دستگاه خود را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که در جایی که می خواهید آن را قرار دهید به خوبی جا می گیرد. به عنوان یک قاعده کلی، حدود ۵۰ سانتیمتر فضا از دو طرف محل قرارگیری ماشین ظرفشویی بگذارید.

 

نحوه نگهداری از ماشین ظرفشویی:

انواع روشهای ساده و مقرون به صرفه وجود دارد تا بتوانید ماشین ظرفشویی خود را در بهترین حالت نگه دارید. اولین نکته این است که همیشه از توصیه های سازنده در مورد نوع آب مورد استفاده پیروی کنید، زیرا هر دو می توانند بر عملکرد ماشین ظرفشویی تأثیر بگذارند.

اگر در منطقه ای با آب سخت هستید، جت ها و عناصر گرمایش را می توان با آهک مسدود کرد. شما می توانید با استفاده از نمک ماشین ظرفشویی آب خود را نرم کنید، این امر به شما کمک می کند تا ماشین ظرفشویی خود را بدون رسوبات آهکی و در حالت کار طولانی مدت نگه دارید.

مواد شوینده به صورت پودر، قرص یا مایع ارائه می شود. قرص های ۳ در ۱ و ۴ در ۱ اغلب حاوی مواد شستشو دهنده و یا ترکیبات بر پایه نمک است، اما مناطق آب سخت ممکن است بر میزان اثرگذاری آنها تأثیر بگذارد. به همین دلیل بهتر است از مواد شوینده جداگانه، مواد شستشو و نمک استفاده کنید که این نیز می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه کمک کند.

استفاده منظم از پاک کننده ماشین ظرفشویی به رسوب زدایی، چربی زدایی و طراوت دستگاه شما کمک می کند. همچنین می توانید یک قدم جلوتر رفته و از خوشبو کننده های ماشین ظرفشویی استفاده کنید که با بازکردن درب ماشین عطر مطبوعی را ایجاد می کنند.

 

بهترین برندهای ماشین ظرفشویی:

نظرسنجی ما از بیش از ۱۰۰۰ خریدار نشان داد که بوش تا به حال محبوب ترین برند ماشین ظرفشویی بوده است و یک چهارم مخاطبان ایرانیان دیجیتال صاحب یکی از این برند هستند. نه نفر از هر ۱۰ نفر گفتند که ماشین ظرفشویی را دوباره می خرند (۴ درصد گفتند که نمی خواهند). محبوب ترین برند های بعدی ماشین ظرفشویی Beko و Hotpoint بودند.

 

سخن آخر:

نکته اصلی هنگام خرید ماشین ظرفشویی ظرفیت آن است. خانواده های بزرگتر ظروف بیشتری برای شستشو خواهند داشت، بنابراین ظرفیت بیشتر به شما کمک می کند تا در یک بار استفاده کارتان را تمام کنید و در قبوض انرژی صرفه جویی کنید.

همچنین باید رتبه انرژی دستگاه را در نظر بگیرید که از A+ تا A +++ متغیر است. هرچه این رتبه بالاتر باشد، پول بیشتری در قبوض انرژی در طولانی مدت ذخیره خواهید کرد. شما میتوانید برای خرید ماشین های ظرفشویی از قسمت ماشین های ظرفشویی سایت ایرانیان دیجیتال بازدید کنید. 

 

منابع مورد استفاده:

which