زودپز
راهنمای خرید زودپز


اگر زمان زیادی را صرف آشپزی می کنید، احتمالاً با دستور العمل های پخت و پز زیادی برخورد کرده اید که پیشنهاد می کنند از زودپز استفاده کنید. علی رغم وجود انواع وسایل پخت و پزی که این روزها در دسترس هستند، احتمالا تعجب خواهید کرد که چرا به یک چنین وسیله ای نیاز نیاز دارید.

راهنمای ما در زیر به شما ایده بهتری در مورد چرایی خرید زودپز، مزایای این سبک از آشپزی و نکاتی که باید در هنگام خرید زودپزها در نظر داشته باشید، به شما می دهد.

 

زودپز چیست؟

زودپز به هر ظرف بسته ای اعم از یک وسیله برقی یا غیر برقی ای گفته می شود که از فشار بخار برای پخت سریع غذا استفاده می کند. با گرم کردن مقدار کمی آب در این دیگ ها، بخار آبی ایجاد می شود که قادر به خروج از زودپز نیست. این تجمع بخار باعث افزایش دما و فشار در ظرف و در نهایت پختن سریغ غذا در داخل ظرف می شود.

 

چرا باید زودپز بخریم؟

مفهوم آشپزی تحت فشار اولین بار در قرن هفدهم مطرح شد. همانطور که می توانید تصور کنید، این روش آشپزی از آن زمان تا اکنون تا حد زیادی تکامل یافته است. با این حال، مزایای پخت و پز تحت فشار در طول سال ها تقریبا ثابت مانده است.

اما، با وجود تاریخچه عمیق این روش آشپزی، آیا واقعاً به زودپز نیاز دارید؟ احتمالا نه! حقیقت این است که شما احتمالاً می توانید بسیاری از غذاها و دستور العمل های مشابه را بدون خرید زودپز بپزید. با این حال، داشتن این ظروف مزایایی دارد که در کمتر سبکی از آشپزی میتوانید پیدا کنید.

در زیر به برخی از این مزایا اشاره ی مختصری کرده ایم :

 

1. در وقت شما صرفه جویی می کند

این مولفه اصلی ترین فایده استفاده از زودپز در طول سالیان بوده است. شما می توانید بسیاری از دستور العمل های غذایی خود را در زمان کمتری نسبت به سایر روش های آشپزی بپزید. جایی که یک ظرف پر از حبوبات خیس شده معمولاً بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد تا روی اجاق بپزد، زودپز آنها را در کمتر از 10 دقیقه آماده می کند. از کله پاچه گرفته تا مرغ و فلفل قرمز، می توانید زمان پخت همه غذاهای مورد علاقه خود را به طور چشمگیری کاهش دهید.

 

2. غذای شما مواد مغذی بیشتری را حفظ خواهد کرد

تحقیقات نشان داده است که پخت تحت فشار می تواند به حفظ بسیاری از ویتامین ها و مواد مغذی در انواع مختلف غذا کمک کند. مسلماً، این سبک آشپزی در حفظ مواد مغذی بهتر از هر روش پخت دیگری است. پخت غذا برای مدت طولانی باعث می شود برخی از مایعاتی که می‌پزید تبخیر شده و مواد مغذی شروع به از بین رفتن می‌کنند.

 

3. مصرف انرژی شما را پایین نگه می دارد

این صرفه جویی در زمان باعث صرفه جویی در انرژی نیز می شود. دیگ زودپز به زمان بسیار کمتری از یک اجاق یا فر برای پخت غذا نیاز دارد که بدین معنیست انرژی کمتری نیز مصرف می کند. در این میان دستگاه مایکروویو شاید بتواند با سرعت بیشتری طبخ کند، اما اغلب برای زودتر پختن به انرژی بیشتری نیاز دارد و همینطور باعث از بین رفتن مواد مغذی غذاها می شود.

 

4. نیاز به شست و شوی کمتری دارد

وقتی روی اجاق یا ظرف غذا می‌پزید، با ریزش روغن و مواد در اطراف ظروف مواجه خواهید شد که همگی باید تمیز شوند. همچنین در آخر آشپزی مجبور خواهید بود ظروف اضافه ای که کثیف شده اند را بشورید. شما با استفاده از زودپز می توانید بسیاری از این قابلمه ها و تابه های اضافی را حذف کنید.

 

5. غذای شما خوش طعم تر خواهد بود

زودپز از همه ی مایعات داخل قابلمه نگه داری می کند، بدون اینکه اجازه دهد این مایعات بخار شوند و طعم خود را از دست بدهند. در این سبگ آشپزی طعم مواد در خود غذا به دام می افتد و یک وعده غذایی خوشمزه و لذیذ را برای شما به ارمغان می‌آورد، با استفاده از زودپز نه تنها تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی حفظ می شود، بلکه طعم ‌های لذیذتری را تجربه می کنید.

 

6. استفاده از زودپز ایمن تر است

اگر نگران داستان های قدیمی در مورد انفجار زودپز هستید، نگران نباشید. بله، در بسیاری از آشپزخانه ها این اتفاق افتاده است، امروزه اما زودپزها با پیشرفت فناوری، ایمن تر شده اند. به دلیل رقابت زیاد در تولید زودپز ها و همچنین تقاضای مصرف کنندگان، برندها مجبور به ایجاد نوآوری در ایمنی این دستگاه ها کرده اند.

 

انواع زودپز

به طور کلی دو نوع اصلی زودپز در بازار موجود می باشد.

 

1. زودپز معمولی یا اجاقی

این زودپزها همانطور که از نامشان پیداست به جای استفاده از منابع برقی، توسط اجاق گاز شما گرم می شوند. اندازه آنها معمولاً با سایر قابلمه ها و تابه هایی که احتمالاً در کابینت خود دارید مشابه هستند و می توان این مدل ها را در کنار آنها نگه داری کرد.

این مدل ها سریعتر از زودپزهای برقی کار می کنند. راه‌اندازی آن‌ها زمان زیادی طول نمی‌کشد و پس از اتمام آن می‌توانید سریع‌تر به غذای خود دسترسی داشته باشید. هنگام استفاده باید مراقب زودپزهای اجاق گاز باشید و در حین حرکت حرارت را به صورت دستی تنظیم کنید. همچنین باید از دیگر تایمرهای آشپزخانه خود استفاده کنید، زیرا اکثر این مدل ها تایمر داخلی ندارند.

 

فواید:

پخت سریعتر

نگه داری آسان تر

دوام و عمر طولانی

مقرون به صرفه

 

به خاطر بسپارید:

توجه بیشتری را می طلبد

باید از تایمر خارجی استفاده کنید

 

زودپز معمولی
زودپز معمولی

 

2. زودپز برقی

زودپزهای برقی در میان سرآشپزهایی که می خواهند تجربه آشپزی آسان تری داشته باشند، محبوب هستند. با وجود این که پخت و پز با آنها بیشتر طول می کشد ولی خود دما را کنترل می کند و تغییرات لازم را انجام می دهد تا نگرانی اضافه ای ایجاد نکند.

زودپزهای برقی از نظر مقدار انرژی که مصرف می کنند کارآمدتر هستند، اما با توجه به اینکه منبع گرما در آن تعبیه شده است، نسبت به مدل های معمولی بسیار حجیم تر هستند و فضای زیادی را اشغال می کنند.  متأسفانه، به دلیل ماهیت قطعات الکتریکی، این زودپزها به اندازه مدل های معمولی دوام نمی آورند و عمر پایین تری دارند.

 

فواید:

آشپزی آسان تر

بهره وری انرژی بهتر

دارا بودن منبع گرما و تایمر داخلی

 

به خاطر بسپارید:

هزینه بیشتری می پردازید

پخت و پز با آن بیشتر طول می کشد

بزرگ و حجیم تر است

 

زودپز برقی
زودپز برقی

 

نکاتی که در هنگام خرید باید در نظر گرفت

شباهت های زیادی در زودپزهایی که در بازار پیدا خواهید کرد وجود دارد، اما چند تفاوت و ویژگی کلیدی وجود دارد که باید روی آنها تمرکز داشته باشید. برای کمک به شما در یافتن بهترین زودپز مورد نیاز خود، چند نکته را ذکر کرده ایم که باید هنگام خرید در نظر بگیرید.

 

PSI

PSI (پوند بر اینچ مربع) اندازه گیری میزان فشاری است که زودپز می تواند توسط آن غذا را بپزد. استاندارد رسمی برای پخت و پز تحت فشار 15 PSI است – بیشتر دستورالعمل های غذایی از آن استفاده می کنند.

اکثر زودپزهای معمولی یا اجاقی به این سطح می رسند، اما بسیاری از زودپزهای برقی فقط تا 10 یا 12 PSI دارند. هر چند تفاوت در داشتن فشار بالا، زیاد بر عملکرد وسیله پخت شما تاثیر نمی گذارد.

 

ایمنی

هر مدلی که خریداری می کنید باید دارای درب محکم و بادوامی باشد و همچنین دسته های محکمی داشته باشد که به راحتی در دست گیرند تا خطر افتادن آن را تهدید نکند. زودپز شما همچنین باید دارای تنظیم کننده های فشار دریچه دقیق باشد تا اطمینان حاصل کنید که بخار کافی از دیگ آزاد می شود و فشار داخلی را در حین پخت و پز تنظیم می کند. همچنین بهتر است به دنبال مدلی با قابلیت قفل درب باشید.

حتی اگر از یک مدل مدرن با ویژگی‌های ایمنی استاندارد استفاده می‌کنید، برای خواندن دفترچه راهنمای آن زمان بگذارید. ساده ترین خطاها می توانند به سوختگی جدی تبدیل شوند.

 

قیمت

بیشتر زودپزها در محدوده قیمتی 500 هزار تا 15 میلیون تومان قرار دارند. دلایل زیادی برای تفاوت قیمت ها وجود دارند. مواد مورد استفاده در ساخت زودپز، اندازه آن، شهرت برند و لوازم جانبی همراه با آن از مواردیست که در تعیین قیمت آن تاثیر دارد.

قبل از اینکه به سراغ ارزان ترین گزینه بروید، تحقیق کنید. در بسیاری از موارد، صرف مقداری بیشتر از قبل برای زودپز، به مرور زمان در هزینه های انرژی صرفه جویی می کند (و همچنین باعث صرفه جویی در وقت شما می شود).

 

تنظیمات فشار

از آنجایی که 15 PSI استاندارد پذیرفته شده برای پخت و پز تحت فشار است، اکثر دستگاه ها بیش از یک دکمه برای تنظیم فشار ندارند. بسیاری از مصرف کنندگانی که از زودپز استفاده می کنند ممکن است هرگز نیاز یا تمایلی برای تغییر در تنظیمات فشار احساس نکنند. اما برخی از مدل‌ها دارای تنظیمات متعددی مانند PSI8 و یا PSI6 هستند.

این تنظیمات پایین‌تر ممکن است در پخت مواردی مانند غذاهای دریایی (خرچنگ یا میگو)، سبزیجاتی که می‌خواهید ترد نگه دارید و گاهی اوقات برنج استفاده شوند. اغلب اوقات، این دستگاه‌ها با نام تجاری چند پز شناخته می‌شوند، زیرا این دستگاه‌ها می‌توانند به عنوان آرام‌پز و پلوپز عمل کنند.

 

اندازه و ظرفیت

هنگام تصمیم گیری در مورد اندازه زودپز خود، باید دو نکته اصلی را در نظر بگیرید: مقدار غذایی که می خواهید در یک زمان درست کنید و فضایی که در آشپزخانه خود دارید.

ظرفیت خود اجاق گاز معمولاً بر حسب لیتر اندازه گیری می شود. برای اکثر مردم یک زودپز ساده 8 لیتری یا 10 لیتری کافی است. همچنین در صورت عدم وجود فضای کافی، مدل های معمولی را بخرید.

 

انواع سوپاپ تنظیم

زودپز‌‌ها از یک سوپاپ برای کنترل فشار داخل دیگ استفاده می‌کنند. با کنترل فشار می‌توان دمای دقیق داخل دیگ را حفظ کرد. سوپاپ تنظیم فشار در زودپز شما بخش مهمی از چیزی است که استفاده از آن را ایمن می کند. زودپزهای مختلف انواع مختلفی از سوپاپ ها را برای این منظور ارائه می دهند.

سوپاپ فنری یک شیر پاپ آپ است که سطح فشار را به شما اطلاع می دهد. این نوع سوپاپ های فنری در اکثر مدل های رده بالاتر موجود است و به خاطر بی صدا بودن محبوب تر هستند. همچنین ممکن است با مدل‌هایی با دریچه‌های وزن‌دار یا سوپاپ های وزنی اصلاح‌شده مواجه شوید، به طور کلی هر دوی این مدل ها عملکرد یکسانی را ارائه می دهند.

 

جنس زودپز

زودپزهای فولاد ضدزنگ گرانتر و سنگین تر هستند، اما دوام بالاتری دارند. مدل های آلومینیومی سبک وزن هستند و قیمت پایین تری دارند، اما مواد ضعیف تر طول عمر کمتری به آنها می دهد. اگرچه فولاد ضد زنگ به طور گسترده ای به عنوان مدل برتر در نظر گرفته می شود، اما زودپزهای آلومینیومی موادرا  به طور یکنواخت می پزند.

 

سخن آخر

ذکر این نکته ضروریست که برخی از زودپزها برای استفاده در اجاق گاز القایی سازگار نیستند، بنابراین همیشه قبل از خرید علامتی را که روی آن نوشته شده است “سازگار با اجاق القایی” را بررسی کنید. همچنین توصیه می کنیم از خرید زودپزهای نچسب اجتناب کنید. سطوح نچسب دوام زیادی ندارند و در کوتاه مدت خراش برمی دارند.

 

منابع مورد استفاده

compactappliance