آسیاب قهوه
راهنمای خرید دستگاه آسیاب قهوه

 

دستگاه های آسیاب قهوه بازیگران نقش مکمل دنیای قهوه هستند. همانطور که یک ستاره هالیوود بدون همکاری یک بازیگر مکمل نمی درخشد، اسپرسوی کاملاً دم شده نیز بدون آسیاب مناسب آن وجود نخواهد داشت.

دستگاه های آسیاب قهوه قلب و روح هر دستگاه قهوه ساز هستند. چه به یک فرنچ پرس یا یک اسپرسوساز نیمه اتوماتیک علاقه داشته باشید، برای اینکه واقعاً بهترین طعم قهوه را از دستگاه خود بگیرید، باید از دانه های تازه آسیاب شده استفاده کنید. عاشقان واقعی قهوه می‌دانند که تازگی بخش مهمی از یک فنجان قهوه عالی است و اگر قهوه‌تان را درست قبل از دم کردن آسیاب کنید، بسیار تازه‌تر خواهد بود.

اگر شما هم مثل من هستید و متقاعد شده اید که باید تازه ترین و غنی ترین فنجان قهوه را داشته باشید، مطمئنا به یک دستگاه آسیاب نیاز دارید. البته انتخاب یک آسیاب قهوه به آسانی سفارش یک لاته بدون چربی نیست، با این حال پس از خواندن بخش راهنمای خرید آسیاب قهوه، میتوانید با دید بهتری دستگاهتان را انتخاب کنید.

 

انواع آسیاب قهوه

شما دو گزینه اصلی را در هنگام جستجوی بهترین آسیاب قهوه پیدا خواهید کرد که هر کدام سطح کیفیت متفاوتی را ارائه می دهند.

 

آسیاب های تیغه ای

آسیاب های تیغه ای یا آسیاب های دستی به دلیل ارزان بودنشان بسیار رایج هستند. دوستداران واقعی قهوه این نوع دستگاه ها را به دلیل آسیاب غیر یکنواختشان (ترکیب پودر ریز و درشت) زیاد دوست ندارند.

اگر از آسیاب تیغه ای برای مدت طولانی استفاده کنید، به دلیل سرعت زیاد تیغه احتمال سوختگی قهوه را بالا میبرد که این بر کیفیت طعم نیز تاثیر می گذارد.

اگر بخواهیم منصفانه آسیاب های دستی را قضاوت کنیم، آنها برای ادویه جات بسیار عالی عمل می کنند. و اگر معمولاً از انواع ارزان‌تر قهوه استفاده می‌کنید، ممکن است تفاوت زیادی در استفاده از آسیاب دستی در مقایسه با مدل های بالاتر را متوجه نشوید.

 

آسیاب های شیار دار

اگر آسیابی می‌خواهید که به شما کمک کند بهترین طعم ممکن قهوه را تجربه کنید، بهتر است یک قدم بالاتر از آسیاب‌های دستی بروید و یک آسیاب شیاردار برقی تهیه کنید. مدل های برقی پودر قهوه هایی تولید میکنند که یکنواخت هستند و همه ذرات تقریباً به یک اندازه خارج می شوند. عاشقان قهوه می دانند که این قوام تفاوت زیادی در کیفیت طعم قهوه ایجاد می کند.

آسیاب های شیار دار در دو نوع مختلف وجود دارند: مخروطی و تخت. تفاوت های جزئی در نحوه عملکرد این دو وجود دارد، اما به طور کلی کیفیت نتایج بین این دو مشابه است .

  • آسیاب های تخت قیمت بیشتری دارند و در تولید اندازه مناسب ذرات بهتر هستند.
  • آسیاب های مخروطی مقرون به صرفه تر و کم صداتر هستند.

 

آسیاب

 

فاکتورهایی که باید در هنگام خرید آسیاب قهوه در نظر گرفت

برای اینکه بفهمید کدام مدل آسیاب برای شما مناسب است، در اینجا چند فاکتور اصلی آورده ایم که باید در نظر بگیرید.

 

اندازه و قوام ذرات

این مورد مهمترین چیزی است که باید در جستجوی یک آسیاب قهوه جدید به آن فکر کنید. اندازه ذرات قهوه عاملی است که مستقیماً به طعم و عطری که از قهوه خود می گیرید مربوط می شود.

آسیاب دانه قهوه

بدیهی است که کیفیت دانه‌های قهوه‌ای که می‌خرید نقش مهمی در این امر ایفا می‌کند، اما برای اینکه دانه‌های باکیفیت را به طور کامل پودر کنید، باید آنها را قبل از درست کردن قهوه‌تان آسیاب کرده و تفاله‌های آن را خوب و یکدست کنید.

اکثر آسیاب‌های شیاردار کار خود را به خوبی انجام می‌دهند، اما در این که چقدر خوب کار می‌کنند و چقدر خوب می‌توانند قوام ایجاد کنند، تفاوت‌هایی وجود دارد. دستیابی به ظرافت برای دوستداران اسپرسو بسیار مهم است، برای همین به دنبال آسیاب قهوه ای باشید که شناخته شده تر باشد.

هزینه

یک آسیاب قهوه خوب ارزان نیست. اگر هزینه کم برای شما مهم است، خرید آسیاب تیغه ای ممکن است منطقی تر باشد. اگر مایلید مقدار زیادی پول خرج کنید به دنبال آسیاب های شیاردار باشید. ممکن است در حال حاضر پذیرفتن هزینه اولیه بالا، دشوارتر به نظر برسد، اما اگر مقدار زیادی برای قهوه با کیفیت خرج کنید و طعم کامل آن را دریافت نکنید، پولتان را هدر خواهید داد.

ظرفیت

شما لزوماً به ظرفیت بالایی برای آسیاب خود نیاز نخواهید داشت، مگر اینکه انتظار داشته باشید که به طور منظم برای چندین نفر قهوه درست کنید. اگر فقط خودتان هستید، می توانید به یک آسیاب با ظرفیت کم بسنده کنید. اگر شما و چند هم اتاقی یا همکار هستید، پس به دنبال مدلی باشید که بتواند ظرفیت بیشتری داشته باشد.

سرعت

احتمالا داشتن سرعت بالا در هنگام خرید آسیاب قهوه یک ویژگی خوبی به نظر برسد، اما در واقع نشانه ای از یک محصول ارزان تر است که دوام زیادی نخواهد داشت. آسیاب‌های قهوه با موتورهای پرسرعت گرمای بیشتری تولید می‌کنند که باعث سوختن قهوه و تأثیر منفی بر طعم و عطر می‌شود.

آسیاب‌های با سرعت بالا که دارای دنده های افزایش و کاهش سرعت هستند می‌توانند به حل برخی از این مشکلات کمک کنند، اما به طور کلی، شما باید ماشین‌هایی را که با سرعت پایین‌تری آسیاب می‌کنند را در اولویت قرار دهید.

 

آسیاب قهوه

حرارت

بعد از فاکتور اندازه ذرات، گرما عامل مهم دیگری است که بر طعم قهوه شما تأثیر مستقیمی می گذارد. اگر دستگاه شما حین آسیاب کردن قهوه داغ شود، باعث سوختن آن می شود و به طور بالقوه طعم آن را بدتر می کند.

همانطور که ذکر شد، اصلی‌ترین چیزی که بر گرمای دستگاه شما تأثیر می‌گذارد سرعت آسیاب و نحوه کار موتور است. یکی از تفاوت‌های بزرگ در برخی از آسیاب‌های قهوه گران‌تر، توانایی کنترل سرعت به منظور کاهش میزان حرارت تولید شده توسط آسیاب است که باید در نظر بگیرید.

اندازه

یک نکته ای که باید قبل از خرید هر وسیله جدیدی برای خانه خود رعایت کنید، اندازه کلی آن است. مهم نیست که آشپزخانه شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد، اکثر آنها فضای پیشخوان یا کابینت محدودی دارند.

سهولت استفاده و تمیز کردن

آسیاب های قهوه از نظر پیچیدگی استفاده و تمیز کردن آنها متفاوت هستند. بهتر است کتابچه راهنمای دستگاه را بعد از خرید مطالعه کنید.

صدا

اگر به پر سر و صدا بودن محصولات آشپزخانه خود حساس هستید، مطمئناً می خواهید به دنبال آسیاب قهوه ای باشید که در دسته ی کم صدا تر ها باشد. آسیاب های شیاردار مخروطی به طور کلی ساکت تر از آسیاب های شیاردار تخت هستند. و آسیاب های شیاردار از این نظر بهتر از آسیاب های تیغه ای می باشند.

مواد استفاده شده در ساخت

آسیاب ها معمولاً با مواد استیل ضد زنگ یا سرامیکی عرضه می شوند.

مواد سرامیکی معمولاً ماندگاری بیشتری دارند و برای دستیابی به سطح ظرافت مورد نیاز برای اسپرسو بهتر هستند، این مدل ها معمولاً هزینه بیشتری دارند. در حالی که سرامیک در بیشتر موارد طول عمر بیشتری دارد، اما اگر چیزی وارد دستگاه شود که باعث خرد شدن یا شکستن سرامیک شود، تعویض آن سخت تر خواهد بود.

در مقابل مواد استیل ضد زنگ بسیار رایج تر هستند و به خوبی کار می کنند، اما ممکن است مجبور شوید آنها را پس از چند سال استفاده تعویض کنید. همچنین پیدا کردن مواد فولادی جدید برای جایگزینی نیز بسیار آسان است،

دوام

اگر فقط چند هزار تومان برای یک آسیاب تیغه ای خرج می کنید، مدت زمان ماندگاری آن ممکن است چندان مهم نباشد. با این حال، اگر پول بیشتری برای یک آسیاب شیاردار خرج می کنید، باید بدانید که می توانید روی دوام آن حساب کنید.

به طور کلی می توانید انتظار داشته باشید که آسیاب های سرامیکی بیشتر از نمونه های استیل ضد زنگ و آسیاب های با موتورهای مستقیم دوام بیشتری نسبت به موتورهای با سرعت بالا داشته باشند.

 

بررسی برندهای محبوب آسیاب قهوه

برندهای زیادی وجود دارند که در حال تولید و فروش آسیاب قهوه هستند. متأسفانه همه این برندها را نمیتوانیم در اینجا پوشش بدهیم. برای کمک به شما در شناسایی برندهایی که بهترین شهرت را دارند، به بررسی آسیاب‌های قهوه فروخته شده توسط هر کدام نگاه کردیم تا ببینیم مشتریان واقعی چه نظری دارند.

 

آسیاب قهوه

 

دلونگی

دلونگی طیف وسیعی از آسیاب‌های قهوه گران‌قیمت را به فروش می‌رساند که نقدهای تحسین برانگیزی و همچنین برخی از موارد منفی را به همراه دارند. به طور کلی، شهرت این برند فوق العاده است، زیرا مشتریان می گویند آسیاب ها عالی کار می کنند، ارزش هزینه بالا را دارند، عمر طولانی دارند و طعم قهوه را نیز بهبود می بخشند.

 

برویل

آسیاب‌های قهوه برویل توسط مشتریانی که می‌گویند نسبت به قیمت مناسب هستند، عمر طولانی دارند و گزینه‌های سفارشی‌سازی خوبی را ارائه می‌کنند، به خوبی بررسی می‌شوند. تعدادی نیز اشاره می کنند که آسیاب آنها بی صداتر از سایر آسیاب هایی که امتحان کرده اند کار می کند و بسیاری ادعا می کنند که یک فنجان قهوه عالی می سازد.

 

پارس خزر

آسیاب های قهوه مقرون به صرفه پارس خزر نظرات متفاوتی را دریافت می کنند. بسیاری از مشتریان می گویند که آسیاب های آنها به خوبی کار می کنند، نسبتاً بی صدا هستند و نسبت به قیمت، ارزش خوبی دارند. تعداد کمی از آنها شکایت دارند که به طور یکنواخت آسیاب نمی شوند یا به زودی پس از خرید آسیاب می شکند.

 

بوش

شاید محبوب ترین برند ذکر شده در اینجا باشد، بوش طیف وسیعی از آسیاب ها و سایر لوازم جانبی را ارائه می دهد. مقرون به صرفه هستند و تقریباً در هر مغازه لوازم خانگی به راحتی پیدا می شوند، جای تعجب نیست که آنها از برندهای پرفروش در ایران هستند.

 

گوسونیک

اگرچه ممکن است یک برند شناخته شده ای در همه خانواده ها نباشد، اما آسیاب های قهوه ای را می فروشد که مشتریان آن را بسیار تحسین می کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهند که آسیاب‌های گوسونیک نسبت به قیمت عالی، قابل اعتماد، آسان برای استفاده و عمر طولانی هستند.

 

سخن پایانی

مطمئنا آسیاب قهوه ای که انتخاب می کنید تأثیر مستقیمی بر کیفیت قهوه ای که هر روز صبح می نوشید خواهد داشت. انتخاب درست می تواند به شما کمک کند تا لذت بیشتری از قهوه تان ببرید و از هزینه ای که میکنید پشیمان نشوید. کمی زمان بگذارید تا گزینه های خود را بشناسید و بفهمید واقعاً چه می خواهید.

 

منابع مورد استفاده

compactappliance