کاندوم
حقایق و افسانه هایی در مورد کاندوم

کاندوم بخش مهمی از سبک زندگی جنسی ماست. با این حال، در سراسر جهان تصورات غلط متفاوتی در مورد کاندوم وجود دارد. گاهی اوقات این افسانه ها با اعتقادات مذهبی یا فرهنگی در مورد جنسیت ترکیب می شود. در مواقع دیگر، جوانانی که به اطلاعات بهداشت جنسی دسترسی ندارند، نحوه عملکرد آن ها را اشتباه می فهمند و این اطلاعات غلط را به همسالان خود می رسانند.

در صورتی که کاندوم به درستی استفاده شود، می تواند برای افرادی که مایل به جلوگیری از بارداری، اجتناب از بیماری های مقاربتی و کنترل انتخاب های جنسی و باروری خود هستند، انتخاب بسیار خوبی باشد. در ذیل قسمتی از افسانه ها و حقایق شایع در مورد کاندم را بررسی می کنیم.

 

افسانه ها :

 

۱. کاندوم ها قابل اعتماد نیستند و می توانند به راحتی پاره شوند یا از بین بروند.

واقعیت: هنگامی که کاندوم به درستی مورد استفاده قرار می گیرد، به این معنی که اگر آن را به دقت باز کنید، روی آلت تناسلی در نعوذ کامل  قرار دهید و از روان کننده مناسب بر پایه آب استفاده کنید، به طور موثری از انتقال بیشتر بیماری های مقاربتی، از جمله HIV جلوگیری می کند و تا ۹۸ درصد از حاملگی ناخواسته جلوگیری می کند.

استفاده از کاندم برای پیشگیری از بارداری بسیار بهتر از استفاده نکردن از آن است. تولیدکنندگان کاندوم دستورالعمل های دقیق تضمین کیفیت را در نظر گرفته اند تا مطمئن شوند که محصول آنها در هر زمان ایمن و موثر هستند.

 

۲. استفاده از کاندوم در هنگام عمل جنسی، احساسات شما را از بین می برد.

واقعیت: وقتی هر دو شریک جنسی از عدم انتقال بیماری ها و حاملگی ناخواسته مطمئن باشند، رابطه جنسی احساس بهتری ایجاد می کند. بحث در مورد انتظارات و محدودیت ها قبل از مقاربت باعث هم رایی می شود و می تواند احساس اعتماد و رضایت را افزایش دهند. لازم به ذکر است، کاندوم ها دارای روان کننده کافی هستند تا اطمینان حاصل شود که استفاده از آن ها برای هر دو طرف راحت است.

 

۳. استفاده از دو کاندوم همزمان بهتر از یکی است.

واقعیت: استفاده همزمان از دو کاندوم اصطکاک را افزایش می دهد و می تواند باعث پاره شدن یا ترکیدن یک یا هر دو کاندوم شود. داشتن کاندوم پشتیبان دوم انتخاب هوشمندی است در صورتی که کاندم در ابتدا به صورت نادرست یا برعکس استفاده شود و یا هر دو شریک مایل به رابطه مجدد باشند.

 

۴. سایز کاندوم مناسب نیست.

واقعیت: کاندوم های لاتکس می توانند متناسب با اندازه ها و شکل های مختلف آلت تناسلی کشیده شوند و خود کاندم در اشکال، اندازه ها، طعم ها، بافت ها و رنگ های مختلف وجود دارد. پیدا کردن مدل مورد علاقه زوجین در سایز مناسب ممکن است زمان بر باشد، اما این دلیلی بر عدم استفاده از آن ها نمی باشد. صحبت با همسرتان در مورد علاقه مندی های او و فکر کردن در مورد نیازهای خودتان می تواند یکی از راه های افزایش آشنایی با انواع مختلف کاندم باشد و منجر به تجربیات جنسی بهتر شود.

 

۵. کاندوم نشان دهنده بی پروایی جنسی افرادی است که از آن استفاده می کنند.

واقعیت: مطالعات سازمان ملل نشان داده است که ارائه آموزش جنسی به جوانان از جمله اطلاعات مربوط به استفاده از کاندوم، در واقع فعالیت جنسی را به تأخیر می اندازد. و وقتی این افراد شروع به رابطه جنسی می کنند، به احتمال زیاد تجربه های رضایت بخش، محافظت شده و لذت بخشی خواهند داشت. همه افراد، از جمله زوجین در روابط طولانی مدت، می توانند از توانایی کاندم در جلوگیری از بیماری های مقاربتی و حاملگی بهره مند شوند.

 

۶. کاندوم فقط برای آلت تناسلی مردانه تولید می شود.

واقعیت: کاندوم زنانه به اندازه مردانه آن موثر و ایمن است و می تواند یک گزینه فوق العاده برای زنانی باشد که در متقاعد کردن شریک زندگی خود برای استفاده از کاندوم مردانه مشکل دارند. عادت کرده به کاندوم زنانه ممکن است مدتی طول بکشد، اما در صورت استفاده صحیح از آن، قابل تشخیص نیست. این مدل ها می توانند ساعت ها قبل از مقاربت وارد واژن شوند. آن ها به زنان کنترل سلامت جنسی و باروری را بدون نیاز به تکیه بر شریک زندگی خود می دهد.

 

حقایق و افسانه ها

حقایق :

 

۱. کاندوم ها مدت زیادی است که  وجود دارند.

اکثر محققان معتقدند که استفاده از کاندوم حداقل به دوران قرون وسطی برمی گردد. اما، اولین نوع کاندوم مورد استفاده کمی متفاوت از مدل های امروزی بود. اولین مدل ها از موادی مانند شاخ حیوانات، روده جانوران و کتان ساخته شده بود. همچنین لازم به ذکر است که، برخی از مورخان استدلال می کنند که قدیمی ترین مدل “آلت تناسلی غلاف دار” را می توان در میان  نقاشی های غارهای  ۱۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح یافت.

 

۲.  از کاندوم می توان برای رابطه دهانی ایمن استفاده کرد، اما اکثر مردم این موضوع را نادیده می گیرند.

مطالعات اخیر نشان داده است که اکثر جوانان در هنگام انجام رابطه دهانی از کاندوم استفاده نمی کنند. با این حال، بسیاری از عفونت های  مقاربتی (STIs) می توانند از طریق رابطه دهانی منتقل شوند. برای محافظت در برابر ابتلا به بیماری های مقاربتی، افراد می توانند (و باید) استفاده از کاندم در طول رابطه جنسی دهانی را در نظر بگیرند.

 

۳.  هرگز به اکثر افراد نحوه استفاده صحیح از کاندوم در هنگام رابطه جنسی آموزش داده نمی شود.

عدم وجود آموزش جنسی در مدارس ایران، امری جدید یا موضوعی متعلق به دوره‌ پس از انقلاب نیست بلکه ریشه در تابو بودن مسایل جنسی در جامعه دارد. ناآگاهی جنسی موضوعی است که باعث ایجاد بسیاری از مشکلات در زندگی افراد می‌شود.

نبود آموزش مسایل جنسی در مدارس، می‌تواند موجب بسیاری مشکلات از جمله اختلال در روابط قبل و بعد از ازدواج، بالا رفتن آمار طلاق، ضربه‌پذیر کردن افراد در روابط عاطفی و شیوع بیماری‌های جنسی باشد.

 

۴. کاندوم های زنانه اغلب دست کم گرفته شده و استفاده نمی شوند.

“استفاده از کاندوم داخلی” (که قبلاً “کاندوم زنانه” نامیده می شد) جزء روش های موثر پیشگیری از بارداری و جلوگیری از بیماری های مقاربتی است، اما اغلب تحت تأثیر محبوبیت “کاندم مردانه” قرار می گیرد.

کاندوم زنانه فقط برای رابطه جنسی با واژن نیست. این کاندم ها می توانند برای انواع فعالیت های جنسی، از جمله رابطه دهانی و مقعدی استفاده شوند.

 

۵. آلت تناسلی هیچ کس برای استفاده از کاندوم “خیلی بزرگ” نیست.

مردم باید از مدل هایی استفاده کنند که برای آنها مناسب است و بهترین حس را منتقل کنند. افراد همچنین باید توجه داشته باشند که آسیب دیدگی یا پاره شدن کاندم امری امکان پذیر است. با این حال، این طرزفکر که آلت تناسلی فرد برای استفاده از کاندوم بسیار بزرگ است، به سادگی واقعیت ندارد. چند سال پیش، هزاران کاربر در چالش کاندم شرکت کردند تا به رد این افسانه کمک کنند.

 

۶. ارتش آلمان اولین کسی بود که استفاده از کاندوم را در بین سربازان خود ترویج کرد. آنها همچنین بزرگترین صادرکنندگان به اروپا، استرالیا و کانادا بودند.

آزمایشات ارتش آمریکا در اوایل قرن بیستم نشان دهنده این نکته بود که ارائه کاندوم به سربازان میزان بیماری های مقاربتی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. بریتانیا تنها کشوری بود که سربازانی در اروپا داشتند که از کاندم استفاده نمی کردند و استفاده از آنها را ترویج نمی کردند.     

 

سخن پایانی

با وجود همه این سوء تفاهم ها در مورد کاندوم، آنها ایمن، موثر و به شکل گسترده ای در دسترس هستند و از همه مهمتر، به افراد حق انتخاب می دهند. از کاندم ها  می توان برای مردان، زنان، جوانان، زوج ها و افراد دگرباش استفاده کرد. آنها نیازی به تجویز پزشک ندارند و تنها راه برای افراد فعال جنسی برای جلوگیری از برخی بیماری های مقاربتی مانند HIV ، کلامیدیا و سوزاک است. 

اطلاعات مربوط به کاندوم بخشی از آموزش جامع جنسی است. گفتگو در مورد کاندم و آموزش استفاده از آن به عموم، فعالیت جنسی را افزایش نمی دهد، فقط رابطه جنسی را ایمن تر می کند. کاندوم به همه افراد این اجازه را می دهد تا بر سلامت جنسی و باروری خود کنترل کاملی داشته باشند.

 

منابع مورد استفاده :

FriendsofunfpaSiecus